DROGOWSKAZ DLA RODZIN KONTYNUACJA - EDYCJA 2017
W roku 2017 już po raz piaty Poradnia przystąpiła do realizacji projektu w ramach Programu Osłonowego „WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE”. Ta edycja jest kontynuacją poprzedniego projektu pod nazwą: DROGOWSKAZ DLARODZIN i zakłada realizację działań profilaktycznych z elementami psychoedukacji. Projekt w tym roku składał się z czterech głównych przedsięwzięć:
Podmiotem odpowiedzialnym za zarządzanie projektem był po raz kolejny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a bytomskie placówki pomocowe były ponownie partnerami i realizatorami poszczególnych działań w ramach projektu. Szczegóły można znaleźć także na stronie:
http://www.mopr.bytom.pl/mopr/index.php/2013-11-27-13-20-19/drogowskaz-dla-rodzin
Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w tej edycji reprezentowała psycholog Sylwia Tymińska, która wygłosiła wykład „Zranione dzieciństwo, czy można tego uniknąć?” podczas bytomskiej konferencji (grudzień 2017). Ponadto pracownicy Poradni informowali rodziców o kampanii społecznej, udostępniali ulotki i plakaty.
DROGOWSKAZ DLA RODZIN - EDYCJA 2016
W roku szkolnym 2016/2017 (wrzesień-grudzień) Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przystąpiła po raz kolejny czwarty do realizacji projektu w ramach Programu Osłonowego „WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE”, którego przedmiotem jest rozwój działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Projekt nosił nazwę Drogowskaz dla rodzin skierowany był do wszystkich mieszkańców Bytomia, zwłaszcza w zakresie kampanii społecznej i konsultacji z ekspertami. Projekt adresowany był ponadto do rodzin wytypowanych przez asystentów rodziny, pracowników socjalnych oraz kuratorów sądowych, a także do wytypowanej podczas diagnozy grupy spokrewnionych oraz niezawodowych rodzin zastępczych zagrożonych zjawiskiem przemocy.
Projekt składał się z trzech modułów:
Dla zapewnia trwałości realizacji projektu na stronach internetowych wszystkich partnerów umieszczone zostały informacje dotyczące projektu (przede wszystkim informacje wpływające na zwiększenie świadomości społecznej zagrożeń wynikających z przemocy, skutków przemocy). Ponadto, dzięki realizacji projektu, nastąpiło trwałe wzmocnienie współpracy pomiędzy jego partnerami, którymi są służby i instytucje zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy na terenie Bytomia. Organizatorzy założyli, że realizacja projektu stworzy warunki, w których uczestnicy uzyskają podstawowe informacje w zakresie przemocy i jej przeciwdziałania. Z ramienia Poradni projekt realizowany był przez Joannę Berek (pedagoga) i Agatę Susek-Kaczyńską (psychologa).
„W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie.
Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu”
(Vivian Green)
41-902 Bytom
plac Klasztorny 2