3. MAŁE DZIECI

MATERIAŁY DO PRACY Z DZIEĆMI W DOMU » 3. MAŁE DZIECI

 

Małe dzieci w domu, bez możliwości wychodzenia na spacer, na plac zabaw, bez kontaktu z rówieśnikami w przedszkolu, to wyzwanie dla każdego rodzica.

Poniżej zamieszczamy artykuły, które mogą Wam pomóc przetrwać ten trudny czas.

 

 • ACH ŚPIJ KOCHANIE...

  Zmniejszona aktywność ruchowa, więcej czasu w pozycji siedziącej i więcej korzystania z urządzeń multimedialnych może powodować u dzieci trudności z zasypianiem.

  W artykule podajemy kilka sposobów, które mogą pomóc. Pamiętajmy, że przed zasypianiem dziecko powinno się wyciszyć, więcej o tym w artykule "Zabawy wyciszające"

  Dziewczyna, Dziecko, Stan Uśpienia

 • BAJKI TERAPEUTYCZNE DLA DZIECI

  Bajki od zawsze były dla dzieci dobrym sposobem radzenia sobie z tym, co trudne, niezrozumiałe, straszne.

  Szczególnie teraz mogą one pomóc maluchom radzić sobie z własnymi emocjami.

  W zakładce linki do strony z bajkami terapeutycznymi. 

 • JAK SIĘ CZUJESZ, CZYLI JAK ROZMAWIAĆ O EMOCJACH Z MAŁYM DZIECKIEM?

  Wielu psychologów podkreśla, że w obecnej sytuacji bardzo ważne jest znalezienie czasu i przestrzeni na rozmowę o uczuciach. Czas pandemii, to czas wielu strat, które mogą w nas budzić lęk, niepokój czy złość.

  Jak się czujesz? Co dla Ciebie znaczy epidemia? To pytania, które mogą być pomocne w rozmowie z młodzieżą i dorosłymi, ale wiemy, że dla małego dziecka, mogą być zbyt trudne. Jak zatem rozmawiać z młodszymi dziećmi, przedszkolnymi?

  W zakładce umieszczamy zadania, które możecie wykorzystać. Niektóre nadają się do pracy z dziećmi 6 letnimi, inne z młodszymi, sprawdźcie sami, które pomogą Waszemu dziecku.

   

   

 • KILKA SŁÓW O MANIPULACJI - tablice manipulacyjne

  W artykule kolejne pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi, szczególnie polecamy dla dzieci, które uwielbiają zabawy różnymi narzędziami.

  Wykonanie tablicy manipulacyjnej z tego, co mamy w domu i zabawa mogą być świetnym pomysłem na wspólne spędzenia dzisiejszego dnia.

    

 • MAŁE DZIECKO NA KWARANTANNIE

  Cztery ściany, 2 albo 3 pokoje, w dobrej sytuacji metraż ponad 60m2 i małe dzieci…

  Jeszcze kilka dni temu można było liczyć na samotny spacer do parku albo lasu, jak się wybiegają, wykrzyczą, to może lepiej zasną, a nam minie kilka chwil z tego długiego dnia.

  A teraz… Małe dzieci w czasie kwarantanny, co może pomóc? Czytaj więcej....

   

 • POMYSŁY NA KREATYWNE SPĘDZANIE CZASU Z DZIECKIEM- cz2 - masy plastyczne

  POMYSŁY NA KREATYWNE SPĘDZANIE CZASU Z DZIECKIEM- masy plastyczne

   

  Chociaż zabawa masami plastycznymi powoduje nieco bałaganu i wymaga przygotowania, to nie ukrywajmy – dla dzieci to największa frajda! Co więcej, dzięki domowym przepisom na różnego rodzaju „glutki” może być to frajda zarówno tania, jak i ekologiczna. Pozostaje więc tylko działać i cieszyć się radością pociechy.

 • Samodzielność małego dziecka na progu przedszkola

 • ZABAWY WYCISZAJĄCE

  Twoje dziecko ma mnóstwo energii? Trudno Wam wysiedzieć w domu?

  Wszystkim puszczają nerwy?

  Zabawy na rozładowanie napięcia i wyciszenie, pomagają dzieciom i dorosłym, zachęcamy do poczytania 

   

 • ZABAWY Z DZIEĆMI

  Obecnie znajdujemy się w niezwykłej sytuacji, sytuacji zagrożenia koronawirusem, w której my nauczyciele, ale także rodzice i dzieci nie możemy „normalnie” wykonywać naszych obowiązków. Zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych to dla nas wszystkich czas przewartościowania tego co zbędne i tego co Ważne. To czas, by uwolnić w sobie dodatkowe zasoby i nieznane dotąd możliwości. By nie dać się obezwładniającemu strachowi przed nieznanym i nieprzewidywalnym. Dlatego też, postanowiłam pomóc rodzicom przetrwać ten czas w domu z dziećmi dzieląc się dobrymi ćwiczeniami, ciekawymi aktywnościami i pomysłami na zabawy.