7. WSPARCIE DLA RODZICÓW

MATERIAŁY DO PRACY Z DZIEĆMI W DOMU » 7. WSPARCIE DLA RODZICÓW

Drogi Rodzicu!

 

Szukasz wsparcia dla siebie albo swojego dziecka,

na dole strony umieściliśmy tematy artykułów, które mogą Cię zainteresować,

zajrzyj, poczytaj, napisz do nas, jeśli potrzebujesz pomocy

 • CHCĘ POCZUĆ SIĘ LEPIEJ

  Tam mamy trudną sytuację i niewielki wpływ na to, kiedy i jak się skończy. To, na co mamy wpływ, to życie tu i teraz. Wielu specjalistów podkreśla, że obecna sytuacja uczy nas doceniania zwykłej codzienności.

  Prosto jest powiedzieć „ciesz się tym, co masz”, „ciesz się, że żyjesz i jesteś w miarę zdrowy”, trudniej to jednak zrobić.  Przecież, nie możemy sobie zaplanować, że właśnie dziś wstaniemy z łóżka szczęśliwi i zadowoleni z życia. 

  Jak "pozytywnie karmić i pielęgnować" nasze myśli i uczucia?

   

 • DZIECKO W SIECI

  Dostęp do intenetu jest obecnie jedynym oknem na świat, pamiętajmy jednak, że korzystanie z sieci i multimediów może mieć również negatywne konsekwencje.

  Jak dbać o równowagę, więcej artykule...

 • DZIECKO W SYTUACJI ROZWODU - emocje jak w czasie epidemii?

  Mówi się, że w okresie epidemii każdy z nas przezywa wiele strat, nie możemy wyjść, nie możemy czegoś zrobić, boimy się o naszych bliskich.

   Przeżywane przez nas emocje możemy porównać do tych, które przeżywamy np, w trakcie rozwodu.

  W artykule więcej o tym, jak dzieci przeżywają rozwód oraz proste sposoby pomocy, mogą być przydatne na te chwile, kiedy widzisz, że Twoje dziecko jest smutne, zdenerwowane, czy przeżywa lęk

   

 • GDY DZIECI SIĘ KŁÓCĄ...

  Kiedy nasze pociechy wspólnie spędzają dużo czasu nie trudno o kłótnie.

  Sprzeczki wybuchają nie wiadomo dlaczego, często z powodu jakichś błahych w naszym mniemaniu przyczyn.

  Zastanawiamy się wtedy skąd tyle tych kłótni? Czy da się im zapobiegać?

  Czy warto to robić? No i kiedy powinno się interweniować?

 • JAK ROZBROIĆ BOMBĘ

  Zapraszamy Państwa do zapoznania się z prezentacją multimedialną

                        „Jak rozbroić bombę? – Praktyczne porady dla rodziców nastolatków”.

  Prezentacja została przygotowana na zajęcia w Szkole dla Rodziców.

 • JAK ROZMAWIAĆ O KORONAWIRUSIE

 • JAK ZMOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI ?

  W okresie pandemii koronawirusa, ograniczeń i zagrożeń- nasza codzienność zmieniała się diametralnie. Wielu rodziców niestety nie może pracować z uwagi na charakter pracy, część z nich pracuje zdalnie. Nasze dzieci zostały „zamknięte” w domach, szkoła przeniosła się do Internetu. Nauczyciele szybko podjęli wyzwanie związane ze zdalnym nauczaniem i poprzez  różne formy pracy może być kontynuowany rok szkolny. Zmiany, zmiany, zmiany … ale pewne problemy rodzicielskie nie zmieniają się niezależnie od sytuacji.

 • KREATYWNY DZIEŃ DZIECKA

  Dzień Dziecka = dzień z dzieckiem.

              W każdy dzień roku (a w Dzień Dziecka w szczególności) powinniśmy okazywać dzieciom jak bardzo są dla nas ważne. Najlepszym sposobem by im to pokazać jest spędzenie z nimi czasu. Rozmowy, wycieczki, spacery, gry planszowe, pieczenie ciastek czy też czytanie bajek to kilka pomysłów na wypełnienie wspólnego czasu.

  Innym pomysłem jest aktywność plastyczna lub rękodzielnicza, która:

  -  wpływa pozytywnie na rozwój myślenia twórczego;

  - przyczynia się do podnoszenia sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo- ruchowej, analizy i syntezy wzrokowej, umiejętności naśladowania itp.;

  - stwarza przestrzeń do rozmów z dziećmi lub stanowi do nich dobry wstęp;

  - przez zachęcanie dzieci do zgłaszania i realizowania ich własnych pomysłów (zamiast pomysłów rodzica) a następnie docenianie i wspieranie podczas pracy podnosi u dzieci poczucie sprawstwa i zadowolenie z siebie;

  - przez chwalenie dziecka za konsekwentne dążenie do celu (zamiast  nadmiernej koncentracji na jakości pracy) uczy dziecko wytrwałości;

  - wyeksponowanie pracy dziecka podnosi jego dumę z własnej pracy i motywuje do dalszych działań;

  - dzięki dbałości o to, by wspólna praca była dla dziecka przyjemnością może się ona przerodzić w hobby.

              Przedstawiamy kilka propozycji na dobry początek. Życzymy udanej zabawy!

   

 • KTO DO PRZEDSZKOLA? KTO DO SZKOŁY?

  W obecnej sytuacji, kiedy wielu rodziców zastanawia się jak będzie wyglądał zapis dziecka do szkoły lub przedszkola od września, czy dziecko może zostać w przedszkolu, czy też musi iść do szkoły? Przypominany kilka najważniejszych przepisów i terminów. 

 • LEGENDA O BEZSTRESOWYM WYCHOWANIU - FAKTY I MITY

  Gdy tylko w Polsce pojawiła się moda na bezstresowe wychowanie od razu rozbudziła dyskusje i kontrowersje. Wielu rodziców radośnie przyklasnęło pomysłowi wychowania bezstresowego, traktując to dobrze brzmiące określenie zbyt dosłownie. Próby uniknięcia przez rodziców frustracji i napięcia emocjonalnego u dziecka najczęściej prowadziły do ustępowania dziecku w różnych sferach życia (na zakupach, podczas posiłku, podczas realizacji planu dnia itp.). Czy tak rozumiane wychowanie bezstresowe jest skuteczne, albo – przede wszystkim – możliwe?

 • POSTAWY RODZICIELSKIE

 • Przetrwać czas kwarantanny i nie wariować- praktyczne wskazówki dla rodziców

  Jesteśmy aktualnie w niecodziennej dla wszystkich sytuacji, która wymaga od nas uruchomienia nowych sposobów poradzenia sobie- zarówno w zakresie spraw codziennych, jak też emocjonalnie. Wymaga to ogromnej elastyczności i uruchomienia zasobów, które posiadamy, A KTÓRYCH CZASEM SAMI NIE JESTEŚMY ŚWIADOMI.

  Z jednej strony mamy więc  szansę na pogłębienie więzi i bliskości z rodziną, a z drugiej czas ten może kojarzyć się z przejściem po polu minowym, gdyż zachowania naszych bliskich nas irytują i złoszczą. Co zrobić żeby ten czas nie był początkiem wojny domowej?

 • SAMOOCENA U DZIECI

  Samoocena. Wiele poradników, blogów, programów mówi o tym, że powinniśmy o nią dbać, podnosić ją, określa ją jako poczucie własnej wartości czy pozytywne widzenie siebie. Czy rzeczywiście jest to takie ważne dla rozwoju dziecka?

  Szczególnie teraz, kiedy spędzamy ze sobą tak wiele czasu, może warto zastanowić się, jak moje dziecko myśli o sobie i jaki mam na to wpływ jako rodzic. Więcej w artykule.

 • ZADBAJ O SIEBIE

  Nie tylko w tym, trudnym czasie, lecz każdego dnia ważne jest by rodzice i opienukowie pamiętali o sobie i potrafili zadbać o swoje uczucia i emocje. Może w tym pomóc między innymi rozmowa z przyjacielem, konsultacja ze specjalistą, ale także różne techniki relaksacyjne. Poniżej przedstawiamy wybrane metody relaksacyjne i zachęcamy do ich stosowania, nie tylko w czasach pandemii.