AKTUALNOŚCI

 29 czerwca

Z okazji rozpoczynających się właśnie WAKACJI życzymy dzieciom, rodzicom, opiekunom a także nauczycielom bezpiecznego i radosnego wypoczynku  oraz regeneracji sił po tym intensywnym roku szkolnym.

 

A wszystkim tym, którzy poszukują  ciekawych  i inspirujących sposobów na rozpoczęcie letniego wypoczynku my polecamy zamieszczoną poniżej  Wakacyjną listę wyzwań.

 

 Życzymy dobrej zabawy.  

(pochodzącą ze strony Smile- pozytywne terapia)

 

26 czerwca

 

 

24 czerwca

Dzień autyzmu już dawno za nami, ale postanowiliśmy wrócić do tematu, który dla wielu rodziców jest wciąż niejasny.

 

Zachowanie Waszego dziecka Was niepokoi? Nie jest zainteresowane zabawą z dziećmi? Woli bawić się samo? Nie lubi być dotykane?

Ma swoje schematy i przyzwyczajenia, których nie można zmienić? Lakarz pediatra kieruje na dalszą diagnozę?

 Poradnia jest często pierwszym miejscem, w którym możecie Państwo zweryfikować, czy obserwowane trudności mogą wskazywać na autyzm.

Dziś zamieszczamy kilka ważnych informacji i wskazówek, które mogą być pomocne:

 • co możecie obserwować u dziecka,
 • na co warto zwrócić uwagę,
 • co może przeżywać Wasze dziecko i jak mu pomóc

 Zachęcamy do lektury. Artykuł AUTYZM? O CO CHODZI? w zakładce Materiały do pracy z dziećmi w domu - Małe dzieci

 

23 czerwca

Wszystkim OJCOM w dniu ich święta życzymy zdrowia, wytrwałości oraz poczucia dumy ze swoich pociech- niezależnie w jakim wieku są. Mamy nadzieję, że czas spędzany ze swoimi dziećmi będzie dla Was zawsze  źródłem satysfakcji i zadowolenia.

 

A wszystkim tym, którzy nadal poszukują inspirujących sposobów na celebrowanie tego dnia- polecamy KUPONY DLA TATY- do wydrukowania i sprezentowania.

(pochadzące ze strony Smile- pozytywne terapia; udostepniamy za zgoda autorów).

 

15 czerwca

Witamy po  dłuższym weekendzie- mamy nadzieje, że odpoczęli Państwo i zregenerowali siły, a uczniowie pełni energii wracają do szkół aby stawiać czoła czekającym ich wyzwaniom edukacyjnym.  

W tym tygodniu szczególnie myślimy o maturzystach- którzy są w trakcie egzaminów maturalnych oraz uczniach ostatniej klasy szkoły podstawowej, którzy już we wtorek rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. Trzymamy za Was kciuki!

Drodzy uczniowie! Jeśli zastanawiacie się jak jeszcze teraz przygotować się do egzaminów lub jak zadbać o siebie w trakcie sesji egzaminacyjnej- polecamy wam materiał  „JAK POCZUĆ SIĘ LEPIEJ I ZADBAĆ O SIEBIE – KRÓTKI PORADNIK NA CZAS EGZAMINÓW- NIE TYLKO DLA MATURZYSTÓW I ÓSMOKLASISTÓW(menu z boku strony, zakładka Materiały do pracy z dziećmi w domu-Młodzież) w którym każdy z Was znajdzie mnóstwo pomocnych wskazówek dotyczących tego jak zapewnić sobie dobre samopoczucie psychofizyczne w tym niezwykle wymagającym od Was czasie.

 

Podpowiedzi zawarte w naszym krótkim poradniku mają charakter uniwersalny- można z nich korzystać nie tylko w sytuacjach egzaminacyjnych ale i we wszystkich, w których dopada was stres, napięcie czy niepewność; z pewnością mogą być także pomocne dla waszych rodziców czy opiekunów.  

 

Zachęcamy do korzystania i inspirowania się!

 

12 czerwca

 Kolejny długi weekend, dla wielu z nas to czas relaksu, może czas  na rodzinne wycieczki,

a może remonty. Kolejny czas, który spędzamy razem z rodziną, no i pięknie, ale...

Dzieci, dzieci, dzieci... Ciągle dzieci, coś chcą, czegoś potrzebują, bezustannie wołają "mamo", "tato"? Mimo ogromnej miłości, na dłuższą metę, to może być męczące. A może już czas, żeby pewne rzeczy nauczyły się robić samodzielnie?

Dziś nasze metariały kierujemy do rodziców małych dzieci  

Sprawdź czy twój 3-4 latek jest samodzielny

https://mamotoja.pl/rozwj-trzylatka-czy-twj-trzylatek-jest-samodzielny-test,trzylatek-psychotest,1023,r4.html

Jeżeli nie,  to koniecznie przeczytaj nasz tekst Samodzielność jako potrzeba rozwojowa, jak zwykle w zakładce Materiały do pracy z dziećmi w domu - MAŁE DZIECI.

 

9 czerwca

 

Z radością informujemy, że od kilku dniu do bezpośredniej pracy z dziećmi na zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju wrócili pracownicy

 Wielospecjalistycznego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego (WOKRO).

 

Przypominamy, że nadal obowiązuje nas reżim sanitarny, w związku z czym Panie powitają Was w maseczkach na twarzy, a zajęcia mogą wyglądać nieco inaczej niż do tej pory. Mimo to,  czeka Was jak zwykle zestaw nowych i ciekawych zabaw.

 

Wasze ulubione Panie zapraszają.

Każdy ze specjalistów na bieżąco kontaktuje się  z rodzicami dzieci realizujących zajęcia w naszym ośrodku, w celu ustalenia nowego harmonogramu zajeć.

 

8 czerwca

W dniu dzisiejszym szczególnie ciepło witamy wszystkich MATURZYSTÓW- trzymamy za Was kciuki i życzymy przysłowiowego „połamania piór” a także otwartego umysłu, kreatywnych pomysłów i lekkości w wyrażaniu własnych myśli. Całym sercem wierzymy, że z sukcesem zmierzycie się z tym ważnym życiowym wyzwaniem. Zatem powodzenia!

Rozumiemy także, że stres, jaki towarzyszy dziecku, udziela się często wszystkim członkom rodziny. My dzisiaj w materiale Jak wspierać dziecko podczas egzaminów? Rady i wskazówki dla rodziców” (w zakładce materiały do pracy z dziećmi w domu- wsparcie dla rodziców, z boku strony) mamy kilka rad dla rodziców i podpowiadamy jak towarzyszyć młodemu człowiekowi w tym trudnym czasie w sposób wspierający i motywujący do działania. 

 

5 czerwca

 

  Piątek, piąteczek, piątuniu….

 

Po kolejnym tygodniu nauki i pracy czas na odpoczynek. Wszystkim z Państwa życzymy chwili oderwania od codziennych stresów i obowiązków. Jeśli jednak trudno Państwu pozwolić sobie na moment wytchnienia, zachęcamy do ponownego zajrzenia do naszych artykułów zawierających wskazówki jak efektywnie odpocząć i się zrealaksować: ZADBAJ O SIEBIE, SPOSÓB NA STRES, które znajdziecie w zakładce Materiały dla rodziców do pracy z dziećmi w domu/ Wsparcie dla rodziców

 

W najbliższych dniach szczególnie ciepło myślimy o tegorocznych maturzystach. Wierzymy, że dobrze wykorzystaliście dodatkowy czas przygotowań.

Już tylko kilka dni do Egzaminu Dojrzałości. Was również zachęcamy do odpoczynku.

A wszystkim tym, którzy mają poczucie, że koniecznie muszą jeszcze coś powtórzyć, polecamy artykuł miesięcznika Zwierciadło „Po co nam relaks”. A w nim między innymi dowody na związek między relaksem i kreatywnością, więcej w linku poniżej:       

 

„Rytuał geniuszy"

Aktywności, podczas których poruszamy się w określonym, monotonnym rytmie, takie jak jazda na rowerze czy właśnie chodzenie, sprzyjają kreatywności.”

https://zwierciadlo.pl/psychologia/zrozumiec-siebie/po-co-nam-relaks 

 

 

 

Życzymy dobrych wycieczek.

 

 

 

 

 

3 czerwca 

 

Odmrażanie gospodarki.

Możemy już iść do centrum handlowego, spotkać się w kawiarni lub zjeść obiad w ulubionej restauracji. Świat wraca do życia. Nabieramy tempa, promocje w sklepach, tyle rzeczy, których już tak dawno nie robiliśmy. To dobrze, ale…

 

Czas pandemii dla wielu z nas był szansą na zatrzymanie, celebrowanie wspólnego czasu. Wiele dzieci deklaruje, że właśnie w tym czasie oprócz zrozumiałego lęku, czuły przede wszystkim radość, bo wreszcie mogły być razem z rodzicami, wreszcie nie musiały biegać z zajęć na zajęcia.

 

Pamiętajmy, aby w wirze życia, do którego wracamy,

nie stracić tego, co najważniejsze w budowaniu relacji w rodzinie,

czasu dla siebie nawzajem.

 

 

     MIŁOŚĆ TO CZAS

 

 

Jeśli macie Państwo ochotę wykorzystać go na kreatywną rozrywkę z dzieckiem

zachęcamy do wykonania kolejnej części zagadek z serii

Zagadki dla Bystrzaków,

jak zwykle w zakładce z materiałami 

 

 

 

1 czerwca

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka  wszystkim dzieciom- niezależnie od wieku- życzymy radości, beztroski oraz codziennego wsparcia bliskich osób. Mamy nadzieję, że uśmiech nie będzie schodził z Waszych twarzy nie tylko w tym wyjątkowym dniu, ale  we wszystkie pozostałe też.

Aby umilić Wam świętowanie- zapraszamy Was na kolejne słuchowisko- opowiadania Grzegorza Kasdepke w wykonaniu pracowników naszego zespołu ( w zakładce materiały do pracy z dziećmi w domu- bajki dla dzieci, menu z boku strony). Dzisiaj prezentowane na naszej stronie bajki- dedykujemy  wszystkim dzieciom, niezależnie od wieku, a także dorosłym- którzy w głębi serca nadal odnajdują kawałek dziecka. Mamy nadzieje, że uprzyjemnią one dzisiejsze celebrowanie.  

A jeśli chcieliby Państwo wraz z dziećmi powspominać dzieciństwo- polecamy zamieszczoną poniżej kartę ”Moje dzieciństwo” (zaczerpniętą  z fanpage’a Terapeutyczna Żyrafa na facebooku). Jest ona uniwersalna-może ona być dobrym sposobem do powrotu do czasu beztroski i początkiem miłych wspomnień zarówno dla tych młodszych jak i starszych.

W materiale zatytułowanym Kreatywny Dzień Dziecka (w zakładce Materiały do pracy z dziećmi w domu- Wsparcie dla rodziców z boku strony) znajdą Państwo inne, ciekawe propozycje jak spędzić ten szczególny dzień wraz z dzieckiem w sposób twórczy i nietuzinkowy.

28 maja

Wielkimi krokami zbliża się czas ważnych decyzji dla ósmoklasistów… nadciąga termin egzaminów oraz wyboru szkół ponadgimazjalnych.

 

Zapraszamy uczniów, którzy decyzję, dotycząca kolejnego etapu edukacji maja nadal przed sobą do zakładki JAK DOBRZE WYBRAĆ SZKOŁĘ? (menu z boku strony), a w szczególności do materiału  REKRUTACJA DO SZKÓŁ ŚREDNICH, w którym znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji dotyczących naboru do szkół ponadpodstawowych, w tym także terminów o których każdy ósmoklasista powinien pamiętać.

 

Przypominamy, że we wspominanej zakładce znajdziecie także wiele innych przydatnych dla was artykułów- szczególnie polecamy Waszej uwadze te, zawierające podpowiedzi jak dokonać tego wyboru z uwzględnieniem własnych predyspozycji i zainteresowań.

Zapraszamy do korzystania ze wskazówek i informacji na naszej stronie.

 

27 maja

Jak  Państwo pewnie wiecie od 18 maja stopniowo wznawiamy bezpośrednią działalność Poradni

już w nowej siedzibie przy Placu Klasztornym 2.

 

Na bieżąco kontaktujemy się z Państwem telefonicznie, aby uzgodnić możliwe w obecnej sytuacji formy pomocy.

Informujemy, że w sposób bezpośredni(stacjonarny) przyjmuje się dzieci/uczniów przede wszystkim w celu :

 • wydania dokumentów (opinii, orzeczeń i informacji) dotyczących dalszej edukacji dzieci i młodzieży,

 • udzielenia wsparcia emocjonalnego dla osób w sytuacjach kryzysowych

   

  Dbając o wzajemne zdrowie opracowaliśmy procedury dotyczące składania dokumentów, czy bezpośredniej wizyty w Poradni.

Mamy nadzieję, że usprawnią one również załatwienie ważnych dla Państwa spraw. Prosimy o zapoznanie się.

 

Procedury diagnozy stacjonarnej.pdf

 

- Poradnia jest czynna w godzinach  7.00-15.00

 

 1. Ustalanie wizyt w Poradni odbywa się telefonicznie. 

 2. W sposób bezpośredni (stacjonarny) przyjmuje się dzieci/uczniów przede wszystkim w celu:

  1. wydania orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego,

  2. wydania opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju,

  3. wydania innych opinii i informacji ważnych dla dalszej edukacji dzieci i młodzieży,

  4. udzielenia pomocy psychologicznej i pedagogicznej dzieciom / uczniom wymagających wsparcia emocjonalnego, zwłaszcza będących w kryzysie.

 

 

26 maja

Wszystkim MAMOM z okazji ich święta życzymy dużo siły, satysfakcji z podejmowanych działań i pogody ducha w chwilach zwątpienia.

Zachęcamy do czerpania radości i zadowolenia z relacji z własnym dzieckiem i zrezygnowania ze stawiania sobie nadmiernych oczekiwań- „nie ma bowiem jednego sposobu by być perfekcyjną matką a jest milion na to by być dobrą”- nie tylko w tym szczególnym dniu.  Doceniamy wysiłek jaki wkładacie w codzienne wychowanie i rozwój własnych dzieci.

A jeśli poszukujecie pomysłu na ciekawe spędzenia czasu ze swoimi pociechami proponujemy zabawę „Czy znasz swoją mamę?” do której pytania udostępniamy poniżej (zaczerpnięte  z fanpage’a Terapeutyczna Żyrafa na facebooku).

25 maja

„Być może nie każdy dzień jest dobry, ale w każdym dniu jest coś dobrego” z tym pozytywnym przesłaniem witamy się z Państwem w poniedziałek i pomimo aury za oknem zachęcamy do odkrywania jasnych stron rzeczywistości.  Mamy nadzieję, że materiały, jakie znajdą Państwo na naszej poradnianej  stronie internetowej stanowią pomoce inspiracje i wsparcie na każdy dzień.

 

Młodzież oraz wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić swoją wiedze z zakresu uzależnień zapraszamy do materiału „Uzależnienia- czy wiesz już wszystko?” ( w zakładce Młodzież w menu na górze strony), gdzie każdy- niezależnie od wieku- może znaleźć mnóstwo ciekawostek i merytorycznej wiedzy z tej właśnie dziedziny.

22 maja

Strona internetowa nadal jest naszą forma kontaktu z Państwem- oprócz oczywiście pracy, którą stacjonarnie wykonujemy każdego dnia- dlatego systematycznie zamieszczamy na niej materiały zarówno do wykorzystania podczas pracy z dzieckiem w domu, jak i do lepszego poznania samego siebie.

 

W tym tygodniu polecamy Państwa szczególnej uwadze KOLEJNĄ CZĘŚĆ OPOWIADAŃ GRZEGORZA KASDEPEKE NAGRYWANYCH PRZEZ PRACOWNIKÓW NASZEJ PORADNI- sa one ciekawa alternatywa dla tradycyjne czytanych bajek ( można je znaleźć w menu na górze strony).

Rodziców przedszkolaków- lub tych z Państwa, którzy ten etap w rozwoju dziecka mają dopiero przed sobą - z pewnością zainteresuje materiał SAMODZIELNOŚĆ MAŁEGO DZIECKA NA PROGU PRZEDSZKOLA (w menu na górze strony, w zakładce Materiały do pracy z dziećmi w domu,  w dziale Małe dzieci) zawierający mnóstwo pomocnych wskazówek jak ułatwić dziecku adaptacje do edukacji przedszkolnej.

Poza tym, ósmoklasistów zapraszamy do zakładki JAK DOBRZE WYBRAĆ SZKOŁĘ? (menu z boku strony) w której w bardzo przystępny sposób nasi doradcy zawodowi wyjaśniają jak dokonać tego ważnego wyboru, w taki sposób, aby czerpać z niego zadowolenie.

Jeśli nadal walczycie o dobre oceny na świadectwie- z pewnością skorzystacie ze wskazówek- JAK UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE ? w zakładce młodzież (w menu na górze strony). Tam tez możecie znaleźć ANTYSTRESOWE MANDALE ORAZ SPORĄ DAWKĘ INFORMACJI, JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM, którego czasami doświadczamy wszyscy po długotrwałym wysiłku intelektualnym.

 

Wszystkich pragnących lepiej poznać samych siebie odsyłamy do zakładki SPRAWDŹ SIĘ SAM (menu z boku strony)- w której można między innymi określić swój styl uczenia się , mocne i słabe strony, poziom asertywności czy sposób korzystania z cyberprzestrzeni.  

Zapraszamy do korzystania i inspirowania się!

 

20 maja

Informujemy, że zaplanowane na dziś spotkanie Szkoły dla Rodziców niestety nie odbędzie się, temat jest jednak nadal aktualny.

Jak przygotować maluszka do rozpoczęcia przedszkola?

Na co warto zwrócić uwagę już teraz, żeby nasza pociecha lepiej radziła sobie w grupie od września?

Samodzielność małego dziecka na progu przedszkola.

 

Tym bardziej dzisiaj, kiedy po długiej przerwie część małych dzieci będzie wracała do zajęć przedszkolnych, warto zastanowić się, jak można je wesprzeć i co my, jako rodzice możemy zrobić.

Szczegóły znajdziecie Państwo wkrótce jak zwykle w zakładce Materiały do pracy z dziećmi w domu,

 w dziale Małe dzieci

 19 maja

Zgodnie z zapowiedzią- zapraszamy dzisiaj  wszystkich, którzy polubili opowiadania o Bartusiu w wykonaniu pracowników naszej poradni na kolejną- czwartą już- ich porcję, którą można znaleźć w zakładce BAJKI DLA DZIECI (menu  na górze strony). Mamy nadzieje, ze bajki Grzegorza Kasdepke w naszym autorskim wykonaniu, będą dla wszystkich- niezależnie od wieku- dobrą zabawą i ciekawym urozmaiceniem codziennych wyzwań.

 

Tych z Państwa, którzy poszukują wartościowych pozycji książkowych pomocnych w lepszym zrozumieniu siebie i własnego dziecka, zapraszamy do zakładki LITERATURA POLECAMY (także w menu na górze strony) gdzie można znaleźć recenzje ciekawej literatury.

18 maja

  „Nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być w życiu pewnym, to zmiana” .

Trudi Canavan

Zmiany…zmiany… zmiany… Koronawirus zmienił nie tylko świat… W znaczący sposób zmodyfikował aktywność poradni- przez ostatnie tygodnie wspieraliśmy Państwa głównie zdalnie. W dniu dzisiejszym wracamy częściowo do pracy bezpośredniej, oczywiście nieco zmodyfikowanej, bo wszyscy musimy o siebie dbać biorąc pod uwagę aktualna sytuacje epidemiczna.  Ale to tylko jedna ze zmian jaką przynosi nam dzisiejszy poniedziałek. 

To także ważny dzień w historii bytomskiej poradni z jeszcze jednego powodu- od dzisiaj oficjalnie już siedziba naszej placówki mieści się w nowym miejscu- na placu Klasztornym 2 (w budynku dawnego gimnazjum). Wierzymy w to, ze nowotworzone miejsce, będzie dla nas dobrą przestrzenią w której będą się rozwijać nowe projekty, pomysły, inicjatywy a nasza praca będzie tak wspierająca i satysfakcjonująca- zarówno dla Państwa jak i dla nas- jak dotychczas. Zmiany bowiem to także dobra energia i szansa na nowe doświadczenia.

Już wkrótce na naszej stronie pojawia się zdjęcia prezentujące naszą nową poradnię a tym czasem… zapraszamy na ostatni spacer po dawnej siedzibie poradni przy ulicy Rostka 16.

http://www.ppp.bytom.pl/files/poradnia%20zmiany[1].mp4

 

15 maja

 

DZIŚ MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO RODZINY

SKŁADAMY WSZYSTKIM RODZINOM SERDECZNE ŻYCZENIA

 

 

Jak radzić sobie z trudnościami, które towarzyszą nam od kilku miesięcy? Na naszej stronie oraz w internecie znajdziecie Państwo wiele informacji na ten temat.

 Szukając sposobów na poprawę nastroju, warto sięgnąć do sprawdzonych metod. Dziś naszymi specjalistami w tej dziedzinie będą Finowie i Duńczycy. Wiecie Państwo, że od kilku lat są oni uznawani za najszczęśliwsze  narody na świata?

  

Większość z nas zgodzi się, że spacer w lesie, dobra kawa albo kubek ciepłego kakao może poprawić humor, ale jaki związek z poczuciem szczęścia ma samodzielne sprzątanie, naprawianie starych mebli czy gotowanie obiadu? Dlaczego gra w planszówkę jest cenniejsza niż zakupy w galerii handlowej? I czy zimna poranna kąpiel może pomóc w leczeniu depresji?

  Czym jest SISU albo HYGGA?

Więcej o tym w polecanych artykułach

SISU –  czyli sposoby na wzmocnienie psychiki

https://zwierciadlo.pl/lifestyle/sisu-finski-sposob-na-odpornosc-psychiczna

HYGGE – czyli proste sposoby na szczęście i bycie razem

https://sukcesdziecka.pl/blog/najszczesliwsze-dzieci-swiata-hygge-w-wychowaniu/

 

 

 

14 maja 

DRODZY UCZNIOWIE KLAS ÓSMYCH!

 

Wiemy, że nauka zdalna w obecnych warunkach  i zmobilizowanie się do odrabiania zadań, czytania lektur czy powtarzania materiału do egzaminów nie jest łatwe. Rozumiemy trudności. Wierzymy jednak, że znajdziecie powody,  dla których warto to robić.

 Zbliża  się czas podsumowania Waszej nauki i  wstępnych propozycji ocen na koniec roku szkolnego.

 Pamiętajcie, kiedyś ta cała pandemia  się skończy,

wtedy Wasze wysiłki i decyzje w sprawie dalszej edukacji będą miały znaczenie.

Dla tych, którzy się jeszcze wahają z wyborem, to ostatni moment na zebranie potrzebnych informacji, spisanie argumentów za i przeciw. Zachęcamy do zaglądania do zakładki JAK DOBRZE WYBRAĆ SZKOŁĘ, może informacje tam zawarte Wam pomogą. 

Rodziców oraz uczniów, którzy w obecnej sytuacji niepokoją się terminami rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zachęcamy do zapoznania się z projektem MEN  na ten temat. Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem

https://www/gov.pl/web/edukacja/terminy-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-2020-2021

 

http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/rodzice-i-uczniowie/rekrutacja/terminy-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-2020-2021-konsultacje-men/

13 maja

  Informujemy pedagogów i psychologów bytomskich szkół i placówek oświatowych, że związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa kolejne spotkanie  w ramach sieci współpracy i samokształcenia zaplanowane na 22 maja 2020 roku nie odbędzie się. Niestety, nie możemy wyznaczyć obecnie kolejnego terminu, gdyż sytuacja jest dynamiczna i nieprzewidywalna.

  Tematem spotkania miał być rozwój seksualny dzieci i młodzieży. Wiemy, że wiedza z tego zakresu jest bardzo ważna i istotna, dlatego ustalono z panią seksuolog, że spotkanie zostaje przesunięte i odbędzie się  w późniejszym terminie. Liczymy, że w przyszłym roku szkolnym będziemy mogły na nowo uruchomić spotkania  naszej sieci.

    Jak wiadomo nasza Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna zmienia lokalizację- być może uda się kolejne spotkanie zorganizować w nowej siedzibie przy Placu Klasztornym 2.  

Prosimy wszystkich o cierpliwość, życzymy zdrowia i pozytywnego myślenia.

koordynatorki sieci- mgr Joanna Berek (tyflopedagog, oligofrenopedagog)

                             mgr Katarzyna Czwiertnia (psycholog)

                             mgr Ilona Nitychoruk – Piekarz ( surdo/tyflopedagog)

 

 

  Viktor Frankl mawiał: „Kiedy nie jesteśmy już w stanie zmienić sytuacji, jesteśmy zmuszeni do zmiany siebie” jeśli i Państwo zastawiają się jak zmienić samego siebie proponujemy zacząć do krótkiej autodiagnozy- w zakładce SPRAWDŹ SIĘ SAM (menu z boku strony) można znaleźć kilka testów pozwalających lepiej poznać i zrozumieć samego siebie. Dzisiaj polecamy szczególnie test CZY JESTES ASERTYWNY? umożliwiający sprawdzenie się w obszarze stawiana granic i otwartości w relacjach międzyludzkich.

12 maja

Witamy serdecznie we wtorek. Mamy nadzieje, że polubili Państwo bajki Grzegorza Kasdepke w wykonaniu pracowników naszej poradni.  Dzisiaj mamy dla Państwa zapowiedź kolejnej ich odsłony- już wkrótce bowiem wracamy z kontynuacją opowiadań o Bartusiu- proszę zaglądać do naszej zakładki  Bajki dla dzieci ( menu na górze strony).

Zapraszamy także do zapoznania się z różnymi ciekawymi materiałami  i artykułami na naszej stronie- pełna oferta poradni w skrócie przedstawiona jest w naszym filmiku na stronie główniej, do którego link zamieszczamy poniżej:

http://www.ppp.bytom.pl/files/ppp1.mp4

W tym tygodniu polecamy także  Państwa uwadze materiały w zakładce Terapia pedagogiczna ( menu na górze strony), w której znajduje się mnóstwo inspirujących pomysłów na prace z dzieckiem w domu.


 

11 maja 

      Nowy tydzień zaczynamy z nową energią i kolejnymi ciekawymi propozycjami.

Jak  Państwo pamiętacie od 18 maja wznawiamy bezpośrednią działalność naszej Poradni, szczegóły na stronie głównej.

 

Przyjmujemy w nowym miejscu, w Bytomiu na Placu Klasztornym 2

 

Zmienia się nie tylko adres naszej placówki.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, samo spotkanie w Poradni może również wyglądać inaczej.

Poniżej zamieszczamy obrazek, zawierający kilka ważnych informacji, jak taka wizyta u specjalisty może wyglądać w obecnych czasach.

Prosimy o zapoznanie się przed ewentualnym spotkaniem w Poradni.

 

 

 

 

 

     Najmłodszych wraz z rodzicami zachęcamy do kolejnych ćwiczeń  rozwijających sprawność manualną oraz wzrok, słuch i koncentrację uwagi.

Inspirujące pomysły wraz ze zdjęciami wykonania znajdziecie Państwo jak zwykle w zakładce Materiały terapeutyczne do pracy z dziećmi w domu/ Terapia pedagogiczna

8 maja

Witamy w piątek. Po codziennej gonitwie i całotygodniowym wysiłku wszyscy już trochę myślimy o weekendowym odpoczynku…. my jednak nie zwalniamy tempa.  Dzisiaj zapraszamy wszystkich uczniów (a także ich rodziców i opiekunów) zastanawiających się nad wyborem szkoły do zapoznania się z ciekawym materiałem

pt. POZNAJ SAMEGO SIEBIE CZ. II (w zakładce JAK DOBRZE WYBRAĆ SZKOŁĘ w menu z boku strony), w którym każdy odbiorca znajdzie kolejna dawkę pomocnych wskazówek jak dokonać tego ważnego wyboru w sposób satysfakcjonujący.

 

7 maja

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej” tym pozytywnym hasłem autorstwa Stanisława Lema  witamy Państwa w czwartek i przypominamy o różnych nowościach, jakie można znaleźć w tym tygodniu na naszej stronie ; przede wszystkim trzecią cześć bajek nagranych przez pracowników poradni, ale nie zapominajmy także o ciekawych ćwiczeniach językowych w kąciku logopedycznym oraz wskazówkach jak doskonalić m.in. sprawność ruchową oraz percepcję wzrokowa dziecka w zakładce klasy IV-VIII (w menu u góry).

 

 

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony!

 

6 maja

Szanowni Rodzice,

Z dniem 18 maja 2020 roku zostanie wznowiona bezpośrednia działalność  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu. W ramach spotkań stacjonarnych w budynku placówki odbywać się będą:

-  posiedzenia zespołu orzekającego,

- badania i konsultacje niezbędne do wydania orzeczeń i opinii ważnych dla dalszej edukacji dzieci i młodzieży,

- poradnictwo / konsultacje mające charakter interwencji kryzysowej.

Pozostałe formy pomocy odbywać się będą w sposób zdalny.

 

W trakcie spotkań rodziców i dzieci w budynku Poradni zachowane zostaną standardy epidemiologiczne.

         Sposób udzielenia pomocy należy ustalić telefonicznie pod numerem 32 281 94 05. Spotkania odbywać się będą w budynku dawnego Gimnazjum nr 2 w Bytomiu przy Placu Klasztornym 2.

 

 

Mamy nadzieje, że polubili Państwo bajki czytane przez pracowników naszej poradni- dzisiaj bowiem zapraszamy na ich trzecią odsłonę.

 

Czytamy opowiadania Grzegorza Kasdepke i mamy nadzieje, że czas spędzony przy ich odbiorze będzie ciekawym urozmaiceniem codzienności (zapraszamy do menu na górze strony).

Życzymy dobrej zabawy!

 5 maja

 Dzisiaj mamy dla Państwa … niespodziankę - filmik pokazujący ofertę naszej poradni- niosący jednocześnie pozytywne przesłanie- pokazuje bowiem, że  niezależnie od sytuacji, jesteśmy z Państwem, wspieramy, podpowiadamy jak pracować z dzieckiem w domu i jak przetrwać nie tylko czas koronawirusa ale wszystkie inne burze życiowe i kryzysy wychowawcze tez.

 Zapraszamy do zapoznania się z nim na stronie głównej.

 

Natomiast w zakładce poświęconej uczniom z klas IV-VII (menu u góry strony) zachęcamy wszystkich poszukujących inspirujących ćwiczeń rozwijających percepcję wzrokową, sprawność ruchową czy usprawniających analizę i syntezę słuchową do zapoznania się z materiałami poświęconymi tej tematyce.

 

4 maja

Witamy serdecznie w maju- wracamy do państwa po dłuższym weekendzie z nowymi materiałami i ćwiczeniami. Zapraszamy do zaglądnięcia do naszego kącika logopedycznego- gdzie szczególnej uwadze polecamy artykuł pt. ”Jak motywować dzieci do utrwalania prawidłowej wymowy w domu?” zawierający mnóstwo ćwiczeń do wykorzystania podczas pracy z dzieckiem nie tylko w czasie kwarantanny.

 

30 kwietnia

 

DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI

 

 

PAMIĘTAJMY!

 

BICIE to PRZEMOC

 jest wyrazem bezsilności, złości i frustracji rodzica, a nie edukacją.

 

 

 BICIE, KLAPS, SZARPANIE, KRZYKI, WYZWISKA

RANI BARDZIEJ NIŻ MYŚLISZ

NIE POZWÓL, ŻEBY TO DOTKNĘŁO TWOJE DZIECKO

 

Dbajcie o siebie i swoich bliskich

Przed nami czas majówki, zachęcamy do dobrego odpoczynku.

Macie już pomysły jak ją spędzicie?

 

 

Spacer do lasu, seanse filmowe, rodzinne gry planszowe? 

 A może w Waszej rodzinie trudno znaleźć wspólne atrakcje?

Zastanawiacie się, dlaczego tak jest?

Dlaczego mamy inne potrzeby, inaczej reagujemy?

Może w poszukiwaniu odpowiedzi pomoże Państwu Test Osobowości  Plus, znajdziecie go w zakładce SPRAWDŹ SIĘ SAM. Kolejna propozycja wiedzy psychologicznej, dla tych, którzy chcą lepiej rozumieć siebie i innych.

 

 

  Chociaż możecie ją potraktować z przymrużeniem oka jako zabawę rodzinną

 Wolny czas razem, to przyjemności ale i nieuniknione napięcia i nieporozumienia. Chcecie to wyjaśnić, lepiej się zrozumieć możecie również skorzystać z Zabaw dla rodziców i dzieci "Moje i twoje uczucia cz2", znajdziecie je tu

http://www.ppp.bytom.pl/?4-klasy-i-iii,108

 

Jeśli mimo to nieporozumienie zmieni się w kłótnię między dziećmi albo rodzicami, proponujemy ciekawą lekturę „Przestańcie się kłócić”, która może pomóc rozwiązać konflikt, ochłonąć i w przyszłości lepiej rozumieć swoje emocje. 

W zakładce POLECANA LITERATURA  znajdziecie też Państwo ciekawostki dla rodziców najmłodszych dzieci, które od września mają rozpocząć edukację przedszkolną.

 

 

 

 

29 kwiecień

Majówka zbliża się wielkimi krokami... Jeśli jednak czujecie się Państwo zestresowani obecną sytuacją epidemiczną -polecamy materiał SPOSÓB NA STRES w zakładce MŁODZIEŻ, w którym przedstawiamy sposoby zadbania o siebie i regeneracji... nie tylko dla młodych ludzi.

 

Wszystkich tych z kolei, którzy przed długim weekendem nadal poszukują ciekawej lektury zapraszamy do rubryki LITERATURA POLECAMY, gdzie prezentujemy pozycję poświęconą kobietom i dziewczynom ze spektrum autyzmu.

 A tych z Państwa, którzy wolą posłuchać zachęcamy do zapoznania się z drugą turą bajek Pana Grzegorza Kasedpke czytanych przez pracowników naszej poradni. Mamy nadzieje, że będą one miłym urozmaiceniem trudnego czasu, którego obecnie wszyscy doświadczamy. Życzymy pozytywnego odbioru i dobrych chwil w naszym towarzystwie! Jak zwykle w zakładce BAJKI DLA DZIECI.

 

 

 

Zdjęcie autora książki- Grzegorza Kasdepke, uzyskane z profilu na facebooku, udostępniamy za zgodą autora.

 

 

28 kwietnia

Obecna sytuacja epidemiczna dla wielu z nas jest stresująca, przeżywamy skrajne emocje, część z nas doświadcza dolegliwości psychosomatycznych, a przedłużająca się izolacja obniża naszą motywację do działania.