AKTUALNOŚCI

1 czerwca

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka  wszystkim dzieciom- niezależnie od wieku- życzymy radości, beztroski oraz codziennego wsparcia bliskich osób. Mamy nadzieję, że uśmiech nie będzie schodził z Waszych twarzy nie tylko w tym wyjątkowym dniu, ale  we wszystkie pozostałe też.

Aby umilić Wam świętowanie- zapraszamy Was na kolejne słuchowisko- opowiadania Grzegorza Kasdedpke w wykonaniu pracowników naszego zespołu ( w zakładce materiały do pracy z dziećmi w domu- bajki dla dzieci, menu z boku strony). Dzisiaj prezentowane na naszej stronie bajki- dedykujemy  wszystkim dzieciom, niezależnie od wieku, a także dorosłym- którzy w głębi serca nadal odnajdują kawałek dziecka. Mamy nadzieje, że uprzyjemnią one dzisiejsze celebrowanie.  

A jeśli chcieliby Państwo wraz z dziećmi powspominać dzieciństwo- polecamy zamieszczoną poniżej kartę ”Moje dzieciństwo” (zaczerpniętą  z fanpage’a Terapeutyczna Żyrafa na facebooku). Jest ona uniwersalna-może ona być dobrym sposobem do powrotu do czasu beztroski i początkiem miłych wspomnień zarówno dla tych młodszych jak i starszych.

W materiale zatytułowanym Kreatywny Dzień Dziecka (w zakładce Materiały do pracy z dziećmi w domu- Wsparcie dla rodziców z boku strony) znajdą Państwo inne, ciekawe propozycje jak spędzić ten szczególny dzień wraz z dzieckiem w sposób twórczy i nietuzinkowy.

28 maja

Wielkimi krokami zbliża się czas ważnych decyzji dla ósmoklasistów… nadciąga termin egzaminów oraz wyboru szkół ponadgimazjalnych.

 

Zapraszamy uczniów, którzy decyzję, dotycząca kolejnego etapu edukacji maja nadal przed sobą do zakładki JAK DOBRZE WYBRAĆ SZKOŁĘ? (menu z boku strony), a w szczególności do materiału  REKRUTACJA DO SZKÓŁ ŚREDNICH, w którym znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji dotyczących naboru do szkół ponadpodstawowych, w tym także terminów o których każdy ósmoklasista powinien pamiętać.

 

Przypominamy, że we wspominanej zakładce znajdziecie także wiele innych przydatnych dla was artykułów- szczególnie polecamy Waszej uwadze te, zawierające podpowiedzi jak dokonać tego wyboru z uwzględnieniem własnych predyspozycji i zainteresowań.

Zapraszamy do korzystania ze wskazówek i informacji na naszej stronie.

 

27 maja

Jak  Państwo pewnie wiecie od 18 maja stopniowo wznawiamy bezpośrednią działalność Poradni

już w nowej siedzibie przy Placu Klasztornym 2.

 

Na bieżąco kontaktujemy się z Państwem telefonicznie, aby uzgodnić możliwe w obecnej sytuacji formy pomocy.

Informujemy, że w sposób bezpośredni(stacjonarny) przyjmuje się dzieci/uczniów przede wszystkim w celu :

 • wydania dokumentów (opinii, orzeczeń i informacji) dotyczących dalszej edukacji dzieci i młodzieży,

 • udzielenia wsparcia emocjonalnego dla osób w sytuacjach kryzysowych

   

  Dbając o wzajemne zdrowie opracowaliśmy procedury dotyczące składania dokumentów, czy bezpośredniej wizyty w Poradni.

Mamy nadzieję, że usprawnią one również załatwienie ważnych dla Państwa spraw. Prosimy o zapoznanie się.

 

Procedury diagnozy stacjonarnej.pdf

 

- Poradnia jest czynna w godzinach  7.00-15.00

 

 1. Ustalanie wizyt w Poradni odbywa się telefonicznie. 

 2. W sposób bezpośredni (stacjonarny) przyjmuje się dzieci/uczniów przede wszystkim w celu:

  1. wydania orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego,

  2. wydania opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju,

  3. wydania innych opinii i informacji ważnych dla dalszej edukacji dzieci i młodzieży,

  4. udzielenia pomocy psychologicznej i pedagogicznej dzieciom / uczniom wymagających wsparcia emocjonalnego, zwłaszcza będących w kryzysie.

 

 

26 maja

Wszystkim MAMOM z okazji ich święta życzymy dużo siły, satysfakcji z podejmowanych działań i pogody ducha w chwilach zwątpienia.

Zachęcamy do czerpania radości i zadowolenia z relacji z własnym dzieckiem i zrezygnowania ze stawiania sobie nadmiernych oczekiwań- „nie ma bowiem jednego sposobu by być perfekcyjną matką a jest milion na to by być dobrą”- nie tylko w tym szczególnym dniu.  Doceniamy wysiłek jaki wkładacie w codzienne wychowanie i rozwój własnych dzieci.

A jeśli poszukujecie pomysłu na ciekawe spędzenia czasu ze swoimi pociechami proponujemy zabawę „Czy znasz swoją mamę?” do której pytania udostępniamy poniżej (zaczerpnięte  z fanpage’a Terapeutyczna Żyrafa na facebooku).

25 maja

„Być może nie każdy dzień jest dobry, ale w każdym dniu jest coś dobrego” z tym pozytywnym przesłaniem witamy się z Państwem w poniedziałek i pomimo aury za oknem zachęcamy do odkrywania jasnych stron rzeczywistości.  Mamy nadzieję, że materiały, jakie znajdą Państwo na naszej poradnianej  stronie internetowej stanowią pomoce inspiracje i wsparcie na każdy dzień.

 

Młodzież oraz wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić swoją wiedze z zakresu uzależnień zapraszamy do materiału „Uzależnienia- czy wiesz już wszystko?” ( w zakładce Młodzież w menu na górze strony), gdzie każdy- niezależnie od wieku- może znaleźć mnóstwo ciekawostek i merytorycznej wiedzy z tej właśnie dziedziny.

22 maja

Strona internetowa nadal jest naszą forma kontaktu z Państwem- oprócz oczywiście pracy, którą stacjonarnie wykonujemy każdego dnia- dlatego systematycznie zamieszczamy na niej materiały zarówno do wykorzystania podczas pracy z dzieckiem w domu, jak i do lepszego poznania samego siebie.

 

W tym tygodniu polecamy Państwa szczególnej uwadze KOLEJNĄ CZĘŚĆ OPOWIADAŃ GRZEGORZA KASDEPEKE NAGRYWANYCH PRZEZ PRACOWNIKÓW NASZEJ PORADNI- sa one ciekawa alternatywa dla tradycyjne czytanych bajek ( można je znaleźć w menu na górze strony).

Rodziców przedszkolaków- lub tych z Państwa, którzy ten etap w rozwoju dziecka mają dopiero przed sobą - z pewnością zainteresuje materiał SAMODZIELNOŚĆ MAŁEGO DZIECKA NA PROGU PRZEDSZKOLA (w menu na górze strony, w zakładce Materiały do pracy z dziećmi w domu,  w dziale Małe dzieci) zawierający mnóstwo pomocnych wskazówek jak ułatwić dziecku adaptacje do edukacji przedszkolnej.

Poza tym, ósmoklasistów zapraszamy do zakładki JAK DOBRZE WYBRAĆ SZKOŁĘ? (menu z boku strony) w której w bardzo przystępny sposób nasi doradcy zawodowi wyjaśniają jak dokonać tego ważnego wyboru, w taki sposób, aby czerpać z niego zadowolenie.

Jeśli nadal walczycie o dobre oceny na świadectwie- z pewnością skorzystacie ze wskazówek- JAK UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE ? w zakładce młodzież (w menu na górze strony). Tam tez możecie znaleźć ANTYSTRESOWE MANDALE ORAZ SPORĄ DAWKĘ INFORMACJI, JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM, którego czasami doświadczamy wszyscy po długotrwałym wysiłku intelektualnym.

 

Wszystkich pragnących lepiej poznać samych siebie odsyłamy do zakładki SPRAWDŹ SIĘ SAM (menu z boku strony)- w której można między innymi określić swój styl uczenia się , mocne i słabe strony, poziom asertywności czy sposób korzystania z cyberprzestrzeni.  

Zapraszamy do korzystania i inspirowania się!

 

20 maja

Informujemy, że zaplanowane na dziś spotkanie Szkoły dla Rodziców niestety nie odbędzie się, temat jest jednak nadal aktualny.

Jak przygotować maluszka do rozpoczęcia przedszkola?

Na co warto zwrócić uwagę już teraz, żeby nasza pociecha lepiej radziła sobie w grupie od września?

Samodzielność małego dziecka na progu przedszkola.

 

Tym bardziej dzisiaj, kiedy po długiej przerwie część małych dzieci będzie wracała do zajęć przedszkolnych, warto zastanowić się, jak można je wesprzeć i co my, jako rodzice możemy zrobić.

Szczegóły znajdziecie Państwo wkrótce jak zwykle w zakładce Materiały do pracy z dziećmi w domu,

 w dziale Małe dzieci

 19 maja

Zgodnie z zapowiedzią- zapraszamy dzisiaj  wszystkich, którzy polubili opowiadania o Bartusiu w wykonaniu pracowników naszej poradni na kolejną- czwartą już- ich porcję, którą można znaleźć w zakładce BAJKI DLA DZIECI (menu  na górze strony). Mamy nadzieje, ze bajki Grzegorza Kasdepke w naszym autorskim wykonaniu, będą dla wszystkich- niezależnie od wieku- dobrą zabawą i ciekawym urozmaiceniem codziennych wyzwań.

 

Tych z Państwa, którzy poszukują wartościowych pozycji książkowych pomocnych w lepszym zrozumieniu siebie i własnego dziecka, zapraszamy do zakładki LITERATURA POLECAMY (także w menu na górze strony) gdzie można znaleźć recenzje ciekawej literatury.

18 maja

  „Nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być w życiu pewnym, to zmiana” .

Trudi Canavan

Zmiany…zmiany… zmiany… Koronawirus zmienił nie tylko świat… W znaczący sposób zmodyfikował aktywność poradni- przez ostatnie tygodnie wspieraliśmy Państwa głównie zdalnie. W dniu dzisiejszym wracamy częściowo do pracy bezpośredniej, oczywiście nieco zmodyfikowanej, bo wszyscy musimy o siebie dbać biorąc pod uwagę aktualna sytuacje epidemiczna.  Ale to tylko jedna ze zmian jaką przynosi nam dzisiejszy poniedziałek. 

To także ważny dzień w historii bytomskiej poradni z jeszcze jednego powodu- od dzisiaj oficjalnie już siedziba naszej placówki mieści się w nowym miejscu- na placu Klasztornym 2 (w budynku dawnego gimnazjum). Wierzymy w to, ze nowotworzone miejsce, będzie dla nas dobrą przestrzenią w której będą się rozwijać nowe projekty, pomysły, inicjatywy a nasza praca będzie tak wspierająca i satysfakcjonująca- zarówno dla Państwa jak i dla nas- jak dotychczas. Zmiany bowiem to także dobra energia i szansa na nowe doświadczenia.

Już wkrótce na naszej stronie pojawia się zdjęcia prezentujące naszą nową poradnię a tym czasem… zapraszamy na ostatni spacer po dawnej siedzibie poradni przy ulicy Rostka 16.

http://www.ppp.bytom.pl/files/poradnia%20zmiany[1].mp4

 

15 maja

 

DZIŚ MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO RODZINY

SKŁADAMY WSZYSTKIM RODZINOM SERDECZNE ŻYCZENIA

 

 

Jak radzić sobie z trudnościami, które towarzyszą nam od kilku miesięcy? Na naszej stronie oraz w internecie znajdziecie Państwo wiele informacji na ten temat.

 Szukając sposobów na poprawę nastroju, warto sięgnąć do sprawdzonych metod. Dziś naszymi specjalistami w tej dziedzinie będą Finowie i Duńczycy. Wiecie Państwo, że od kilku lat są oni uznawani za najszczęśliwsze  narody na świata?

  

Większość z nas zgodzi się, że spacer w lesie, dobra kawa albo kubek ciepłego kakao może poprawić humor, ale jaki związek z poczuciem szczęścia ma samodzielne sprzątanie, naprawianie starych mebli czy gotowanie obiadu? Dlaczego gra w planszówkę jest cenniejsza niż zakupy w galerii handlowej? I czy zimna poranna kąpiel może pomóc w leczeniu depresji?

  Czym jest SISU albo HYGGA?

Więcej o tym w polecanych artykułach

SISU –  czyli sposoby na wzmocnienie psychiki

https://zwierciadlo.pl/lifestyle/sisu-finski-sposob-na-odpornosc-psychiczna

HYGGE – czyli proste sposoby na szczęście i bycie razem

https://sukcesdziecka.pl/blog/najszczesliwsze-dzieci-swiata-hygge-w-wychowaniu/

 

 

 

14 maja 

DRODZY UCZNIOWIE KLAS ÓSMYCH!

 

Wiemy, że nauka zdalna w obecnych warunkach  i zmobilizowanie się do odrabiania zadań, czytania lektur czy powtarzania materiału do egzaminów nie jest łatwe. Rozumiemy trudności. Wierzymy jednak, że znajdziecie powody,  dla których warto to robić.

 Zbliża  się czas podsumowania Waszej nauki i  wstępnych propozycji ocen na koniec roku szkolnego.

 Pamiętajcie, kiedyś ta cała pandemia  się skończy,

wtedy Wasze wysiłki i decyzje w sprawie dalszej edukacji będą miały znaczenie.

Dla tych, którzy się jeszcze wahają z wyborem, to ostatni moment na zebranie potrzebnych informacji, spisanie argumentów za i przeciw. Zachęcamy do zaglądania do zakładki JAK DOBRZE WYBRAĆ SZKOŁĘ, może informacje tam zawarte Wam pomogą. 

Rodziców oraz uczniów, którzy w obecnej sytuacji niepokoją się terminami rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zachęcamy do zapoznania się z projektem MEN  na ten temat. Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem

https://www/gov.pl/web/edukacja/terminy-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-2020-2021

 

http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/rodzice-i-uczniowie/rekrutacja/terminy-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-2020-2021-konsultacje-men/

13 maja

  Informujemy pedagogów i psychologów bytomskich szkół i placówek oświatowych, że związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa kolejne spotkanie  w ramach sieci współpracy i samokształcenia zaplanowane na 22 maja 2020 roku nie odbędzie się. Niestety, nie możemy wyznaczyć obecnie kolejnego terminu, gdyż sytuacja jest dynamiczna i nieprzewidywalna.

  Tematem spotkania miał być rozwój seksualny dzieci i młodzieży. Wiemy, że wiedza z tego zakresu jest bardzo ważna i istotna, dlatego ustalono z panią seksuolog, że spotkanie zostaje przesunięte i odbędzie się  w późniejszym terminie. Liczymy, że w przyszłym roku szkolnym będziemy mogły na nowo uruchomić spotkania  naszej sieci.

    Jak wiadomo nasza Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna zmienia lokalizację- być może uda się kolejne spotkanie zorganizować w nowej siedzibie przy Placu Klasztornym 2.  

Prosimy wszystkich o cierpliwość, życzymy zdrowia i pozytywnego myślenia.

koordynatorki sieci- mgr Joanna Berek (tyflopedagog, oligofrenopedagog)

                             mgr Katarzyna Czwiertnia (psycholog)

                             mgr Ilona Nitychoruk – Piekarz ( surdo/tyflopedagog)

 

 

  Viktor Frankl mawiał: „Kiedy nie jesteśmy już w stanie zmienić sytuacji, jesteśmy zmuszeni do zmiany siebie” jeśli i Państwo zastawiają się jak zmienić samego siebie proponujemy zacząć do krótkiej autodiagnozy- w zakładce SPRAWDŹ SIĘ SAM (menu z boku strony) można znaleźć kilka testów pozwalających lepiej poznać i zrozumieć samego siebie. Dzisiaj polecamy szczególnie test CZY JESTES ASERTYWNY? umożliwiający sprawdzenie się w obszarze stawiana granic i otwartości w relacjach międzyludzkich.

12 maja

Witamy serdecznie we wtorek. Mamy nadzieje, że polubili Państwo bajki Grzegorza Kasdepke w wykonaniu pracowników naszej poradni.  Dzisiaj mamy dla Państwa zapowiedź kolejnej ich odsłony- już wkrótce bowiem wracamy z kontynuacją opowiadań o Bartusiu- proszę zaglądać do naszej zakładki  Bajki dla dzieci ( menu na górze strony).

Zapraszamy także do zapoznania się z różnymi ciekawymi materiałami  i artykułami na naszej stronie- pełna oferta poradni w skrócie przedstawiona jest w naszym filmiku na stronie główniej, do którego link zamieszczamy poniżej:

http://www.ppp.bytom.pl/files/ppp1.mp4

W tym tygodniu polecamy także  Państwa uwadze materiały w zakładce Terapia pedagogiczna ( menu na górze strony), w której znajduje się mnóstwo inspirujących pomysłów na prace z dzieckiem w domu.


 

11 maja 

      Nowy tydzień zaczynamy z nową energią i kolejnymi ciekawymi propozycjami.

Jak  Państwo pamiętacie od 18 maja wznawiamy bezpośrednią działalność naszej Poradni, szczegóły na stronie głównej.

 

Przyjmujemy w nowym miejscu, w Bytomiu na Placu Klasztornym 2

 

Zmienia się nie tylko adres naszej placówki.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, samo spotkanie w Poradni może również wyglądać inaczej.

Poniżej zamieszczamy obrazek, zawierający kilka ważnych informacji, jak taka wizyta u specjalisty może wyglądać w obecnych czasach.

Prosimy o zapoznanie się przed ewentualnym spotkaniem w Poradni.

 

 

 


 

 

     Najmłodszych wraz z rodzicami zachęcamy do kolejnych ćwiczeń  rozwijających sprawność manualną oraz wzrok, słuch i koncentrację uwagi.

Inspirujące pomysły wraz ze zdjęciami wykonania znajdziecie Państwo jak zwykle w zakładce Materiały terapeutyczne do pracy z dziećmi w domu/ Terapia pedagogiczna

8 maja

Witamy w piątek. Po codziennej gonitwie i całotygodniowym wysiłku wszyscy już trochę myślimy o weekendowym odpoczynku…. my jednak nie zwalniamy tempa.  Dzisiaj zapraszamy wszystkich uczniów (a także ich rodziców i opiekunów) zastanawiających się nad wyborem szkoły do zapoznania się z ciekawym materiałem

pt. POZNAJ SAMEGO SIEBIE CZ. II (w zakładce JAK DOBRZE WYBRAĆ SZKOŁĘ w menu z boku strony), w którym każdy odbiorca znajdzie kolejna dawkę pomocnych wskazówek jak dokonać tego ważnego wyboru w sposób satysfakcjonujący.

 

7 maja

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej” tym pozytywnym hasłem autorstwa Stanisława Lema  witamy Państwa w czwartek i przypominamy o różnych nowościach, jakie można znaleźć w tym tygodniu na naszej stronie ; przede wszystkim trzecią cześć bajek nagranych przez pracowników poradni, ale nie zapominajmy także o ciekawych ćwiczeniach językowych w kąciku logopedycznym oraz wskazówkach jak doskonalić m.in. sprawność ruchową oraz percepcję wzrokowa dziecka w zakładce klasy IV-VIII (w menu u góry).

 

 

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony!

 

6 maja

Szanowni Rodzice,

Z dniem 18 maja 2020 roku zostanie wznowiona bezpośrednia działalność  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu. W ramach spotkań stacjonarnych w budynku placówki odbywać się będą:

-  posiedzenia zespołu orzekającego,

- badania i konsultacje niezbędne do wydania orzeczeń i opinii ważnych dla dalszej edukacji dzieci i młodzieży,

- poradnictwo / konsultacje mające charakter interwencji kryzysowej.

Pozostałe formy pomocy odbywać się będą w sposób zdalny.

 

W trakcie spotkań rodziców i dzieci w budynku Poradni zachowane zostaną standardy epidemiologiczne.

         Sposób udzielenia pomocy należy ustalić telefonicznie pod numerem 32 281 94 05. Spotkania odbywać się będą w budynku dawnego Gimnazjum nr 2 w Bytomiu przy Placu Klasztornym 2.

 

 

Mamy nadzieje, że polubili Państwo bajki czytane przez pracowników naszej poradni- dzisiaj bowiem zapraszamy na ich trzecią odsłonę.

 

Czytamy opowiadania Grzegorza Kasdepke i mamy nadzieje, że czas spędzony przy ich odbiorze będzie ciekawym urozmaiceniem codzienności (zapraszamy do menu na górze strony).

Życzymy dobrej zabawy!

 5 maja

 Dzisiaj mamy dla Państwa … niespodziankę - filmik pokazujący ofertę naszej poradni- niosący jednocześnie pozytywne przesłanie- pokazuje bowiem, że  niezależnie od sytuacji, jesteśmy z Państwem, wspieramy, podpowiadamy jak pracować z dzieckiem w domu i jak przetrwać nie tylko czas koronawirusa ale wszystkie inne burze życiowe i kryzysy wychowawcze tez.

 Zapraszamy do zapoznania się z nim na stronie głównej.

 

Natomiast w zakładce poświęconej uczniom z klas IV-VII (menu u góry strony) zachęcamy wszystkich poszukujących inspirujących ćwiczeń rozwijających percepcję wzrokową, sprawność ruchową czy usprawniających analizę i syntezę słuchową do zapoznania się z materiałami poświęconymi tej tematyce.

 

4 maja

Witamy serdecznie w maju- wracamy do państwa po dłuższym weekendzie z nowymi materiałami i ćwiczeniami. Zapraszamy do zaglądnięcia do naszego kącika logopedycznego- gdzie szczególnej uwadze polecamy artykuł pt. ”Jak motywować dzieci do utrwalania prawidłowej wymowy w domu?” zawierający mnóstwo ćwiczeń do wykorzystania podczas pracy z dzieckiem nie tylko w czasie kwarantanny.

 

30 kwietnia

 

DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI

 

 

PAMIĘTAJMY!

 

BICIE to PRZEMOC

 jest wyrazem bezsilności, złości i frustracji rodzica, a nie edukacją.

 

 

 BICIE, KLAPS, SZARPANIE, KRZYKI, WYZWISKA

RANI BARDZIEJ NIŻ MYŚLISZ

NIE POZWÓL, ŻEBY TO DOTKNĘŁO TWOJE DZIECKO

 

Dbajcie o siebie i swoich bliskich

Przed nami czas majówki, zachęcamy do dobrego odpoczynku.

Macie już pomysły jak ją spędzicie?

 

 

Spacer do lasu, seanse filmowe, rodzinne gry planszowe? 

 A może w Waszej rodzinie trudno znaleźć wspólne atrakcje?

Zastanawiacie się, dlaczego tak jest?

Dlaczego mamy inne potrzeby, inaczej reagujemy?

Może w poszukiwaniu odpowiedzi pomoże Państwu Test Osobowości  Plus, znajdziecie go w zakładce SPRAWDŹ SIĘ SAM. Kolejna propozycja wiedzy psychologicznej, dla tych, którzy chcą lepiej rozumieć siebie i innych.

 

 

  Chociaż możecie ją potraktować z przymrużeniem oka jako zabawę rodzinną

 Wolny czas razem, to przyjemności ale i nieuniknione napięcia i nieporozumienia. Chcecie to wyjaśnić, lepiej się zrozumieć możecie również skorzystać z Zabaw dla rodziców i dzieci "Moje i twoje uczucia cz2", znajdziecie je tu

http://www.ppp.bytom.pl/?4-klasy-i-iii,108

 

Jeśli mimo to nieporozumienie zmieni się w kłótnię między dziećmi albo rodzicami, proponujemy ciekawą lekturę „Przestańcie się kłócić”, która może pomóc rozwiązać konflikt, ochłonąć i w przyszłości lepiej rozumieć swoje emocje. 

W zakładce POLECANA LITERATURA  znajdziecie też Państwo ciekawostki dla rodziców najmłodszych dzieci, które od września mają rozpocząć edukację przedszkolną.

 

 

 

 

29 kwiecień

Majówka zbliża się wielkimi krokami... Jeśli jednak czujecie się Państwo zestresowani obecną sytuacją epidemiczną -polecamy materiał SPOSÓB NA STRES w zakładce MŁODZIEŻ, w którym przedstawiamy sposoby zadbania o siebie i regeneracji... nie tylko dla młodych ludzi.

 

Wszystkich tych z kolei, którzy przed długim weekendem nadal poszukują ciekawej lektury zapraszamy do rubryki LITERATURA POLECAMY, gdzie prezentujemy pozycję poświęconą kobietom i dziewczynom ze spektrum autyzmu.

 A tych z Państwa, którzy wolą posłuchać zachęcamy do zapoznania się z drugą turą bajek Pana Grzegorza Kasedpke czytanych przez pracowników naszej poradni. Mamy nadzieje, że będą one miłym urozmaiceniem trudnego czasu, którego obecnie wszyscy doświadczamy. Życzymy pozytywnego odbioru i dobrych chwil w naszym towarzystwie! Jak zwykle w zakładce BAJKI DLA DZIECI.

 

 

 

Zdjęcie autora książki- Grzegorza Kasdepke, uzyskane z profilu na facebooku, udostępniamy za zgodą autora.

 

 

28 kwietnia

Obecna sytuacja epidemiczna dla wielu z nas jest stresująca, przeżywamy skrajne emocje, część z nas doświadcza dolegliwości psychosomatycznych, a przedłużająca się izolacja obniża naszą motywację do działania.

Aby uczynić ze stresu swojego sprzymierzeńca, warto mieć swoje konstruktywne sposoby na oswajanie go.

 W dniu dzisiejszym w zakładce SPRAWDŹ SIĘ SAM (w menu z boku strony) polecamy test ”Jak obecnie radzisz sobie ze stresem?” pozwalający na autodiagnozę sposobu radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

 

Dzieci w wieku przedszkolnym zachęcamy do kolejnych ćwiczeń przygotowanych dla Was

w ramach TERAPII PEDAGOGICZNEJ (zakładka), jak zwykle coś liczymy, rysujemy, zgadujemy,

 przede wszystkim dobrze się bawimy a przy okazji uczymy.

 

27 kwietnia

Witamy po weekendzie, wracamy z kolejnymi ciekawymi materiałami. Zaczynamy od linka do artykułu – wskazówek wydanych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne „Jak poradzić sobie w dobie COVID-19?", które mogą być pomocne zarówno dla rodziców- opiekunów dzieci i młodzieży ale także i specjalistów na co dzień wspierających młodych ludzi i ich rodziny.

https://static2.medforum.pl/upload/file/klienci/ptp/2020_coronavirus/Rekomendacje_PTP_Wskazowki_dla_rodzicow_w_dobieCOVID19.pdf

 

Wspieranie to również rozmowa o emocjach,   młodszym dzieciom przedszkolnym i wczesnoszkolnym  w określeniu swojego samopoczucia i przeżywanych uczuć, może pomóc zabawy i obrazki, w tym celu nasza Pani psycholog opracowała Karty Pracy Moje i Twoje Uczucia, które możecie wykorzystać.  

Znajdziecie je w zakładce z materiałami do pracy w domu KLASY I-III.

 

Dla starszych naszych klientów, szczególnie tych, którzy wytrwale przygotowują się do egzaminów ósmoklasisty i maturalnych przygotowaliśmy informacje  dotyczące STYLÓW  UCZENIA SIĘ,  w zakładce SPRAWDŹ SIĘ SAM,  znajdziecie trochę wiedzy na ten temat i link do testu stylów uczenia się.   

 

 

24 kwietnia

W piątek- tuż przed weekendem- a może nawet na weekend- mamy dla Państwa sporo ciekawych informacji i artykułów. 

Dla tych, którym szczególnie brakuje w dobie pandemii kontaktu ze sztuką-proponujemy wirtualne zwiedzanie muzeów- zapraszamy po więcej szczegółów do zakładki KULTURA W SIECI z boku strony.

 

W naszym kąciku logopedycznym zachęcamy do zapoznania się z artykułem KIEDY DO LOGOPEDY? zawierającym mnóstwo pomocnych wskazówek, kiedy i z jakimi trudnościami warto zgłosić się do terapeuty mowy. 

 

Nowości sa też w zakładce PSYCHOTERAPIA, gdzie każdy kto choć raz zastanawiał się czym się różni pedagog od psychologa czy logopedy a także innych specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą, czytając materiał KTO JEST KIM CZYLI CZYM RÓŻNIĄ SIĘ SPECJALIŚCI NA „PSY-” I NIE TYLKO… ma szansę rozwiać wszelkie swoje wątpliwości w tym temacie. 

 

 

A na koniec… pamiętając, że w aktualnej sytuacji część naszej aktywności przeniosła się do wirtualnej przestrzeni, co powoduje, że sporo czasu spędzamy przed ekranem komputera… polecamy materiał HIGIENA PRACY PRZY KOMPUTERZE w zakładce dla młodzieży (na górze strony), gdzie z pewnością każdy, nie tylko młodzież- znajdzie sporo przydatnych rad dotyczących tego, jak zadbać o nasze oczy i sprawić, aby nadal nam służyły także po kwarantannie.

 

23 kwietnia

Stan epidemii zatrzymał nas wszystkich w domu, a w efekcie spora część naszej codziennej aktywności – w tym także nauka- przeniosła się do wirtualnej przestrzeni. To duzo zmian, jednak pewne problemy rodzicelskie pozostają niezmienne. Jeśli zastanawiają się Państwo JAK ZMOTYWOWAĆ SWOJĄ POCIECHĘ DO NAUKI w tym trudnym dla nas czasie, jakie nasze POSTAWY RODZICIELSKIE  pomagają dzieciom w życiu a jakie utrudniają - zachęcamy do zapoznania się z materiałem poświęconym tej tematyce w zakładce dla rodziców.