AKTUALNOŚCI

 

Przypominamy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom,

młodziezy i osobom dorosłym... słowem- każdemu kto znajduje sie w trudnej dla siebie sytuacji, 

o mozliwości skorzystania z naszego

Poradnictwa Internetowego.

 

 Jeśli nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc, potrzebujesz wsparcia lub porady lub po prostu nie chcesz pozostać SAM NAPISZ DO NAS na adres porady@ppp.bytom.pl, a twój list na pewno nie pozostanie bez odpowiedzi. Na listy odpowiadają specjaliści naszej poradni.

 

   NASZA POMOC JEST FACHOWA, BEZPŁATNA I ANONIMOWA.

  ZAPRASZAMY.

 

21 września

       Dnia  16 września odbyło się (online)spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia pedagogów i psychologów bytomskich szkół.  Zgodnie z zapowiedzią głównym tematem spotkania było omówienie akcji edukacyjnej

"Miasto Bytom – stop dla pedofilii" i form jej realizacji.

Inaugurującą prezentację przedstawiła psycholog PPP Agata  Susek- Kaczyńska- „Dziecko krzywdzone-czyli jakie? Kilka słów o rozpoznawaniu i rozumieniu nadużyć w stosunku do dzieci i młodzieży”.

 

Osoby zainteresowane tym tematem zapraszamy do zakładki na temat akcji.

 

20 września

 

Serdecznie zapraszamy rodziców na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie "Szkoły Dla Rodziców". 

 

22 września 2021 (środa) o godzinie 16.00 na platformie Microsoft Teams.

Temat spotkania to:

„Uważny rodzic czyli jak rozpoznawać objawy nadużyć seksualnych u dzieci i jak na nie reagować?”.

 

Spotkanie poprowadzą psycholodzy poradni -

Zuzanna Krząkała i Agata Susek-Kaczyńska.

 

W ramach spotkania proponujemy wykład tematyczny dotyczący rozpoznawania objawów nadużyć seksualnych u młodych ludzi. Jest to wiedza, która każdy rodzic powinien mieć, aby chronić własne dziecko, przed tą formą nadużyć, a także podejmować efektywne działania pomocowe, w sytuacji, gdy dziecko ich potrzebuje po doświadczonej traumie.

 

Spotkanie będzie także okazją do dyskusji, zadania pytań, a po spotkaniu każdy zainteresowany uczestnik będzie miał możliwość indywidualnych konsultacji z prowadzącymi. Udział w spotkaniu „Szkoły dla Rodziców” jest bezpłatny, nie są wymagane wcześniejsze zgłoszenie. 

Link do spotkania

 

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NDVkNjY5ZGYtZDUwOS00Y2E4LWE3YTYtMzc5ZjA1NDRkMmNh%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2272cd0f4b-f830-42c2-8fcf-389059977eb2%22%2c%22Oid%22%3a%22f2b993b0-1e2a-4890-bd06-0d6f8e8888ee%22%7d

 

 

15 września

Od dzisiaj na naszej stronie internetowej jest kilka nowości i juz teraz zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Po pierwsze, z radością informujemy, że od przyszłego tygodnia rozpoczyna się VII Edycja Szkoły dla Rodziców, w ramach której oferujemy wykład tematyczny oraz indywidualne konsultacje z prowadzącymi. Wszechstronność tegorocznych tematów sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Zapraszamy więc rodziców, opiekunów oraz wszytkich zaintersowanych rozwojem i wspieraniem dzieci i młodzieży do udziału w nich. W tym roku- jak i w ubiegłym- spotkania będa odbywac się w formie zdalnej, za pomocą platformy Microsoft Teams.

Harmonogram spotkan dostepny jest poniżej ( lub na naszej stronie, w zakładce Szkoła dla Rodziców, menu z boku strony):

http://www.ppp.bytom.pl/?harmonogram-spotkan-w-roku-szkolnym-2021-2022,257

 

 

 

 Po drugie, na naszej stronie od dzisiaj, dostepna jest także pełna oferta zajęć grupowych, które będa sie odbywać w naszej poradni w pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/22.

W ofercie znajdują się zajęcia dla uczniów na każdym etapie edukacyjnym, zachęcamy więc do zapisów, gdyż jesteśmy przekonani, że każdy w tej propozycji, znajdzie coś dla siebie.

Harmonogram grup jest w zakładce zajęcia grupowe ( menu z boku strony) lub pod poniższym linkiem:

http://www.ppp.bytom.pl/?zajecia-grupowe,260

 

 

 I po trzecie, w górnym menu, w zakładce Wsparcie w czasach pandemii znajdą Państwo opracowany przez naszą Poradnię plan wsparcia szkół w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej na rozpoczynający się własnie rok szkolny.

Zaprezentowana powyzej oferta zajęć grupowych oraz spotkań dla rodziców jest tylko jedną z jego części, gdyż zawiera on wiele rozbudowanych działań wspierających i pomocowych.

http://www.ppp.bytom.pl/?aktualny-plan-wsparcia-szkol-w-zakresie-udzielania-pomocy-psychologiczno-pedagogicznej-(rok-szkolny-2021-2022),259

Zachęcamy więc do lektury.

 

14 września

 

 

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na spotkania

SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA PEDAGOGÓW I PSYCHOLOGÓW bytomskich szkół.

 

W tym roku spotkania Sieci ponownie będą odbywać się  w czwartki w dotychczasowych godzinach: 8.00- 10.00 i ze znanym planem – I część wykładowa, II część z możliwością  konsultacji z koordynatorkami sieci oraz wzajemnych konsultacji w grupie psychologów i pedagogów.

 

W roku szkolnym 2021/ 2022 zaplanowałyśmy 5 spotkań: 

 wrzesień, październik, grudzień, marzec, maj (konkretne daty i tematy podamy w innym terminie).

 

     Pierwsze spotkanie (w wersji on line) odbędzie się 16 września br. Psycholog Poradni Agata Susek-Kaczyńska przedstawi prezentację „Dziecko krzywdzone-czyli jakie? Kilka słów o rozpoznawaniu i rozumieniu nadużyć w stosunku do dzieci i młodzieży”.

Tematyka  wynika z propagowanej akcji Miasto Bytom- Stop dla pedofilii (podczas spotkania omówimy szczegóły tej akcji).

Przedstawimy również propozycje podjętych przez Poradnię form pomocy psychologiczno-pedagogicznej skierowanej do uczniów, nauczycieli i rodziców.

 

7 września

Dzisiaj dzielimy się z Państwem fotorelacją z zapowiedzianego wczoraj Narodowego Czytania.  Było to bardzo efektywny czas, połaczony z dobrą zabawą i zdobywaniem nowych doświadczeń. Dziekujemy wszytkim za współpracę i... juz zbieramy siły na kolejną edycję akcji.

A naszym poradnianym koleżankom... gratulujemy udanego występu oraz odwagi!

 

6 września

Narodowe Czytanie już dzisiaj. Oczywiście pracownicy naszej Poradni też angażuja się w tą Ogólnopolską Akcję wcielając się w rolę Juliasiewiczowej. Oprócz szczytnego celu, jakim jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodziezy, jest to także możliwość do wymiany refleksji czy przemyśleń, jakie niesie lektura sztuki oraz po prostu ...dobrej zabawy. 

 

plakatv2

 

 

 

1 września

  Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2021/2022 

wszystkim dzieciom, uczniom, rodzicom

i nauczycielom

składamy życzenia, aby był to czas pasjonującej nauki,

rozwijania swoich talentów, nawiązywania przyjaźni

                                                        i dobrych doświadczeń           

 

A jeśli zastanawiacie się, jak dzieci przeżywają rozpoczęcie roku

przedszkolnego i szkolnego,

i jak my rodzice możemy im pomóc.

Zachęcamy do wysłuchania kilkuminutowej rozmowy

z psychologiem Agnieszką Stein i mamą Dominiką Gano

https://wptv.wpcdn.pl/2911662-l.mp4?token=t291b2d89da7ed7b1366d7c28793950bb1

 

 

 

9 sierpnia

Witamy w poniedziałek- wracamy do Państwa z nową energią – jeszcze wakacyjną, życząc wszystkim letniej regeneracji oraz krzepiącego odpoczynku. I uśmiechu.

 

 

Tym z Państwa, których zainteresował nasz ostatni materiał dotyczący tego, jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, polecamy już dzisiaj prezentację dla rodziców pt. „Uważny rodzic” czyli jak rozpoznawać objawy nadużyć seksualnych u dzieci i jak na nie reagować?”, który znajdą Państwo w naszym Poradniku (menu z boku, po lewej stronie), do którego link można znaleźć poniżej:

http://www.ppp.bytom.pl/?uwazny-rodzic-czyli-jak-rozpoznawac-objawy-naduzyc-seksualnych-u-dzieci-i-jak-na-nie-reagowac-%E2%80%9D,255

Znajdą w nim Państwo m.in. informacje na temat dynamiki przemocy seksualnej, objawów somatycznych i emocjonalnych tej formy nadużycia oraz wskazówki, jak efektywnie reagować w sytuacji, gdy Państwa dziecko doświadcza tej formy przemocy.

 Zachęcamy do lektury

5 sierpnia

 

Wakacje to dobry czas na odpoczynek. W tym okresie nasze dzieci nawiązują wiele nowych relacji. Chcą wyjść bez rodziców, spotkać się ze znajomymi. Uczymy je bezpiecznego poruszania się po mieście, wracania o wyznaczonej porze. 

Pamiętajmy,

aby je nauczyć je również, dbania o dobre relacje i swoje granice w tych relacjach.

Dziś polecamy

GADKI

czyli proste rozmowy na trudne tematy, które ochronią dzieci przed wykorzystaniem seksualnym

 

Sztuka mówienia „nie”, umiejętność stawiania granic, wyrażania uczuć i potrzeb, gotowość zwracania się po pomoc w sytuacjach zagrożenia wykorzystywaniem seksualnym – tego uczy kampania GADKI zrealizowana prze Fundajcę Dajemy Dzieciom Siłę.

Te kompetencje są ważne dla dzieci, aby chronić ich bezpieczeństwo i rozwijać poczucie sprawczości – tu i teraz!

Ale będą też wartością na wszystkich etapach życia.

 

https://rodzice.fdds.pl/wiedza/gadki-czyli-proste-rozmowy-na-trudne-tematy-ktore-pomoga-ochronic-twoje-dziecko-przed-wykorzystywaniem-seksualnym/

 

http://www.ppp.bytom.pl/files/GADKI-2020_broszura-net.pdf

 

 

19 lipca

 

Kino Zacisze w Piekarach Śląskich wraz z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić młodych widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im seanse przyjazne sensorycznie.

 

Zapraszamy również wszystkich widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.

 

Najbliższe seanse:

 

2.08, godz. 16:00 MUSTANG Z DZIKIEJ DOLINY: DROGA DO WOLNOŚCI (2021)

 

10.08, godz. 16:00 WYPRAWA DO DŻUNGLI (2021) 2D

 

Jak wygląda seans przyjazny sensorycznie? Dostosowanie seansu polega na zmianie natężenia oświetlenia oraz dźwięku tak, by doświadczenie  oglądania filmu na dużym ekranie uczynić maksymalnie przyjazne nadwrażliwym zmysłom. Przed seansem nie wyświetlamy reklam i zwiastunów, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można  komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali, itp. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu.

 

Ponieważ wiele dzieci/osób ze spektrum autyzmu jest na różnego rodzaju dietach, dlatego do kina można przynieść ze sobą własne, przygotowane przez rodziców przekąski. Celem naszego działania jest zwiększenie dostępu do kultury i kina dla osób z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Seanse przyjazne sensorycznie mogą być okazją
zarówno do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, jak również do rozwijania zainteresowań i poznawania nowych osób.

 

W naszym kinie można zamówić również pokaz przyjazny sensorycznie dla zorganizowanej grupy. Wystarczy zgłosić grupę i umówić termin oraz zaproponować tytuł filmu.

 

Kontakt w sprawach dotyczących kina przyjaznego sensorycznie w Kinie Zacisze:

 

biuro@kinozacisze.pl

 

tel. 501 281 320

https://www.kinozacisze.pl/seanse-sensoryczne/

 

 

5 lipca

 

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje.

Stowarzyszenie Sursum Corda 

projekt powierzony przez MIASTO BYTOM

 

 

Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów.

 

 

 
 
 

 

 

25 czerwca

 

 

Za nami kolejny rok szkolny, przed nami czas wakacji,

 

mamy nadzieję,

że będzie to dla Państwa czas odpoczynku,

 

czego z całego serca życzymy,

 

a wraz z życzeniami przesyłami kilka wskazówek,

jak efektywnie wypocząć

 

Dyrekcja i pracownicy 

 

Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu

 

http://www.ppp.bytom.pl/?jak-dobrze-odpoczac-w-czasie-wakacji,252

 

 

 

 

24 czerwca

 

Dla wszystkich, którzy mimo wakacji kontynuują pracę nad poprawną pisownią ,

udostępniamy filmik instruktażowy,

w którym nasza Pani pedagog Jolanta Szurgacz pokaże jak poprawnie wykonać 

Dyktando w 10 punktach Marty Bogdanowicz.

Ćwiczenie jest uniwersalne, krótkie a stosowane systematycznie daję dobre efekty.

Materiał znajdziecie w Menu bocznym, w zakładce poradnik -  wsparcie dla rodziców

Powodzenia

 

 

http://www.ppp.bytom.pl/?dyktando-w-10-punktach,251

 

 

 

24 czerwca

 

Serdecze życzenia dla wszystkich ojców

w dniu ich święta

 

A przed zakończenie roku szkolnego wszystkich rodziców zachęcamy do przeczytania artykułu, jak zareagować na oceny dziecka, szczególnie jeśli, nie spełniają naszych oczekiwań

https://ladnebebe.pl/jak-zareagowac-na-swiadectwo-dziecka-rozmowa-z-psycholozka/

 

 

21 czerwca

 

Serdecznie zapraszamy rodziców na najbliższe – ostatnie już przed wakacjami spotkanie "Szkoły Dla Rodziców". 

 

23 czerwca 2021 (środa) o godzinie 16.00 na platformie Microsoft Teams.

linka do spotkania:

 

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZWM5YTc0ZWMtNWY3MS00ZDA1LWJjNjUtNWY1YTY3NzZmMjJl%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2272cd0f4b-f830-42c2-8fcf-389059977eb2%22%2c%22Oid%22%3a%22f2b993b0-1e2a-4890-bd06-0d6f8e8888ee%22%7d

Temat spotkania to:

„Nastolatek i dojrzewanie. Co warto wiedzieć, aby go lepiej wspierać ?

 

Spotkanie poprowadzą psycholodzy Poradni Agnieszka Petka i Agata Susek-Kaczyńska.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

 16 czerwca

 

W naszej Poradni odbyły się 16.06.2021. warsztaty dla Rodziców "Racja czy relacja?" - o skutecznych metodach komunikacji (nie tylko) w rodzinie. Spotkanie prowadziły pedagog Joanna Świerczek oraz psycholog Agnieszka Petka.

 

Podczas spotkania wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na różne pytania. Między innymi... Jak porozumieć się z dzieckiem? Jak wyrażać prośby? Jak odróżniać fakt od opinii? Jak zachęcać dziecko do współpracy? Jak przebiega proces komunikacji? Co ułatwia proces komunikacji? Jak uważnie słuchać? Jak budować komunikat? Jakie znaczenie ma komunikacja niewerbalna? Czym jest asertywność? 
Przy okazji zrobiłyśmy przegląd psychologicznej szafy z narzędziami w poszukiwaniu wartościowych gier, książek i pomocy, które sprzyjają rozwijaniu pozytywnych relacji w domu oraz wspierają rozwój umiejętności komunikacyjnych. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym Rodzicom za aktywny udział w spotkaniu i podzielenie się swoimi doświadczeniami. 
P.S. Ogromnie tęskniłyśmy za takimi spotkaniami twarzą w twarz!

 

11 czerwca

Serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia psychologów i pedagogów bytomskich szkół.  Spotkanie odbędzie się dnia 17 czerwca br. o godzinie 8.00 (planowany czas spotkania do 1,5 godziny) w Poradni przy placu Klasztornym 2 (III piętro-aula).

Tematem spotkania będzie aktualna sytuacja po powrocie do szkół z uwzględnieniem działań wspierających uczniów, rodziców i nauczycieli oraz form współpracy Poradni i szkół w sytuacjach kryzysowych (między innymi związanych z pandemią), które omówi dyrektor PPP w Bytomiu Wojciech Żywczok.
Ponadto pedagog PPP Jolanta Szurgacz (kierownik Działu Wspomagania Szkół) przedstawi prezentację „Dziecko w sytuacji kryzysu”.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu.

mgr Joanna Berek (tyflopedagog, oligofrenopedagog)
mgr Katarzyna Czwiertnia (psycholog, psychoterapeuta)
mgr Ilona Nitychoruk-Piekarz ( surdopedagog, tyflopedagog, terapeuta SI, terapeuta dzieci i młodzieży z autyzmem)
 

 

10 czerwca

W dniach 2.06.2021r oraz 10.06.2021r odbyło sie szkolenie dla psychologów i pedagogów szkolnych przeprowadzone przez specjlaistów PPP- Dorotę Fogel oraz Anetę Jendrzej. Spotkania odbyły sie w ramach wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dzieci i młodzieży bytomskich szkół w czasie pandemii i zdalnej edukacji oraz ograniczeń w kontaktach społecznych.

DZIEKUJEMY ZA WASZĄ OBECNOŚĆ.

 

Zdjęcie umieszczone za zgoda uczesników.

9 czerwca

 

Serdecznie zapraszamy Rodziców na warsztaty psychologiczno-pedagogiczne podnoszące kompetencje wychowawcze. Ich tematyka jest ukierunkowana na wsparcie dzieci i młodzieży przeżywających trudności po doświadczeniach związanych z sytuacją pandemiczną.

 

Po powrocie do szkół część uczniów doświadcza trudności adaptacyjnych i wymaga wsparcia osób dorosłych. Specjaliści Poradni pomogą Rodzicom zrozumieć mechanizmy funkcjonowania dziecka i pomogą znaleźć sposoby niwelowania skutków pandemii.

 

Spotkanie będzie także okazją do wymiany doświadczeń, zadania pytań, a po spotkaniu każdy zainteresowany uczestnik będzie miał możliwość indywidualnych konsultacji z prowadzącymi.

 

Warsztaty odbędą się w formie bezpośredniej (z zachowaniem zasad sanitarnych, konieczność posiadania maseczki, zachowanie dystansu) w siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu przy placu Klasztornym 2 w niżej podanych terminach: 

 

Termin

Tematyka spotkania

Osoby prowadzące

 

16 czerwca 2021

godz. 16.00

„Racja czy relacja”

o skutecznych metodach komunikacji (nie tylko) w rodzinie

Agnieszka Petka,

Joanna Świerczek

 

17 czerwca 2021

godz. 16.00

„Niełatwe wspieranie w trudnym czasie…” –

o dobrej współpracy rodzica z dzieckiem

 

Agnieszka Niżnik-Golda

Joanna Domańska

 

Udział w warsztatach  jest bezpłatny,  jednak ze względu na ograniczenia w ilości uczestników, osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa w nich na adres e-mailowy: porady@ppp.bytom.pl do dnia 15.06.2021 

 2 czerwca

 

Serdecznie zapraszamy rodziców na najbliższe spotkanie "Szkoły Dla Rodziców". 

9 czerwca 2021 (środa) o godzinie 16.00 na platformie Microsoft Teams.

Temat spotkania to:

Kim jestem, dokąd zmierzam – zrozumieć świat nastolatka”

 

Spotkanie poprowadzą psycholodzy Poradni Agnieszka Niżnik-Golda i Agata Susek-Kaczyńska.

 

W ramach spotkania proponujemy wykład tematyczny dotyczący funkcjonowania emocjonalno-społecznego adolescenta. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w dobie ograniczeń związanych pandemią i ich skutków. Po powrocie do szkół część uczniów doświadcza trudności adaptacyjnych i wymaga wsparcia osób dorosłych i nauczycieli. Specjaliści Poradni pomogą Rodzicom zrozumieć mechanizmy funkcjonowania dziecka.

 

Spotkanie będzie także okazją do dyskusji, zadania pytań, a po spotkaniu każdy zainteresowany uczestnik będzie miał możliwość indywidualnych konsultacji z prowadzącymi. Udział w spotkaniu „Szkoły dla Rodziców” jest bezpłatny, nie są wymagane wcześniejsze zgłoszenie.

 

Link do spotkania

 

<https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MjZkNDk0OTYtYzM4OC00N2I4LThhMmYtMjc5YTc0NDYzNzc3%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2272cd0f4b-f830-42c2-8fcf-389059977eb2%22%2c%22Oid%22%3a%22f2b993b0-1e2a-4890-bd06-0d6f8e8888ee%22%7d>

 

 

 

1 czerwca

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich dzieci

Niech dzieci będą wolne. Zachęcaj je do biegania na zewnątrz, gdy pada deszcz. Niech zdejmą buty, gdy znajdą kałużę wody. A gdy trawa łąk będzie mokra od rosy, niech biegną po niej i depczą ja bosymi stopami. Niech odpoczywają spokojnie, gdy drzewo zaprasza ich do spania w swoim cieniu. Niech krzyczą i śmieją się, gdy słońce obudzi ich rano.(Maria Montessori)

31 maja

Drodzy uczniowie, nauczyciele, uczniowie!

Witamy serdecznie w poniedziałek, życząc Wam wytrwałości we wszystkich podejmowanych działaniach w nadchodzącym tygodniu oraz pozytywnego nastawienia do wszelkich wyzwań.

Pamiętajmy, że czas regeneracji wakacyjnej już niebawem.

Tymczasem…

Rodzicom i nauczycielom polecamy broszurę edukacyjną  „Dzieci w wirtualnej sieci”, w której każdy znajdzie mnóstwo przydatnych informacji m.in. jak chronić dziecko czy adolescenta przed uzależnieniem od smartfona czy  jak zadbać o jego równowagę cyfrową.

broszura_dzieci-w-wirtualnej-sieci_2021.pdf

 

 

Czas powrotu uczniów do szkoły, to czas reintegracji zespołów klasowych. Nasi specjaliści przeprowadzają zajęcia dla uczniów oraz warsztaty na terenie szkół. Jeśli jednak poszukują Państwo ciekawych pomysłów na przeprowadzenie takich zajęć, zapraszamy do menu z boku strony- Poradnik- (podzakładka nauczyciele), gdzie oprócz ciekawych materiałów dotyczących pracy z uczniem w kryzysie, znajda Państwo także przykładowy scenariusz takich zajęć lub prostych zabaw integracyjnych, na dobry klimat w grupie, które można wykorzystać jako przerywnik podczas zwykłych lekcji.

http://www.ppp.bytom.pl/?scenariusz-zajec-reintegracyjnych,248

http://www.ppp.bytom.pl/?zabawy-reintegracyjne-na-dobry-klimat-w-klasie,250

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się.

I oczywiście, już dzisiaj zapraszamy na przedwakacyjne spotkania „Szkoły dla Rodziców’ - nie tylko rodziców, ale wszystkich zainteresowanych problematyką zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (prowadzone w tym semestrze w wersji online), które z pewnością będą cennym źródłem informacji z zakresu wspierania młodych ludzi nie tylko w czasie izolacji społecznej.

 

30 maja

Wszystkim uczniom przypominamy, że na naszej stronie internetowej w zakładce wsparcie w czasach pandemii (w górnym menu) znajdziecie mnóstwo przydatnych materiałów dla Was m.in. jak zadbać o siebie- nie tylko w czasie pandemii- ale także i każdego dnia.

Ci z was, którzy doświadczają stresu, także tego, związanego z powrotem do szkoły z pewnością zainteresują się materiałem „Jak obecnie radzisz sobie ze stresem?”, który pozwoli Wam określić swój własny styl radzenia sobie w sytuacjach stresogennych oraz będzie z pewnością źródłem inspiracji podczas poszukiwania nowych sposobów na stres.

To jeszcze nie wszystko, co specjalnie dla Was przygotowaliśmy na naszej stronie. W zakładce poradnik (menu z boku strony, w podzakładce młodzież) czeka na Was kolejna dawka porad i wskazówek. My z naszej strony w szczególny sposób polecamy materiał dotyczący zasad efektywnej nauki oraz higieny pracy przy komputerze. To z pewnością niezbędnik każdego ucznia, zwłaszcza przed końcem roku szkolnego.

Zachęcamy do korzystania i inspirowania się!


27 maja

 

W dniu 27 maja br. w siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe dla pedagogów szkolnych

dotyczące wsparcia ucznia w obszarze emocjonalno-społecznym.

 

Szkolenia mają charakter kaskadowy,

tzn. w jego trakcie uczestnicy zdobywają wiedzę opartą na wymianie doświadczeń

i otrzymują przygotowane materiały,

którymi dzielą się z nauczycielami i wychowawcami w swoich szkołach.

 

 DZIĘKUJEMY ZA WASZĄ OBECNOŚĆ

 

Spotkania odbywają się w małych grupach, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

 

 

 

Zdjęcie umieszczone za zgodą uczestników.

 

 

 

24 maja

 

Już w najbliższy czwartek tj. 27.05.2021r o godzinie 16.00 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach

„Szkoły dla Rodziców”

 „Zamartwianie się czy zaburzenia lękowe?- kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?"

 

Spotkanie odbędzie się w wersji online, a poprowadzą je psycholodzy poradni-

 Agnieszka Petka oraz Dorota Fogel.

 

 Link do spotkania dostępny jest poniżej:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZDRlYTZhYjYtY2Y4Ni00ODIxLWFiNGYtNzUyM2RjYmViMTll%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2272cd0f4b-f830-42c2-8fcf-389059977eb2%22%2c%22Oid%22%3a%22f2b993b0-1e2a-4890-bd06-0d6f8e8888ee%22%7d

 

 Dodamy tylko, że gościem specjalnym tego spotkania będzie ... zaproszony rodzic, który podzieli się z Państwem swoim doświadczeniem związanym ze towarzyszeniem w pokonywaniu codziennych trudności dziecku z zaburzeniami lękowymi. I z pewnością, dla każdego uczestnika bedzie źródłem cennych infromacji.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!

 

20 maja

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ciekawa audycją dotyczącą powrotu dzieci do bytomskich szkół emitowaną na antenie

Radia Em.

 Dyrektor Poradni- Wojciech Żywczok omawiał podczas jej trwania rolę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w organizowaniu wsparcia dla dzieci i młodzieży.

 

Zachęcamy do wysłuchania pod poniższym linkiem:

 

https://www.radioem.pl/doc/6866786.Bytom-Wracamy-razem-czyli-program-bezstresowego-powrotu-do

 

Życzymy udanego odbioru.

 

17 maja

 

Drodzy uczniowie!

 

Życzymy Wam radosnego i spokojnego powrotu do szkoły.

 

Chwytajcie dobre chwile, delektujcie się wspólnym czasem spędzonym z rówieśnikami i… pozytywnie się nastawiajcie oraz…

Pamiętajcie…wakacje już niebawem!

 

 

10 maja

Już w najbliższą środę tj. 12.05.2021r o godzinie 16.00 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach

„Szkoły dla Rodziców”

pt. „Jak rozmawiać z nastolatkiem o rozwodzie?” 

 

Spotkanie odbędzie się w wersji online, a poprowadzą je psycholodzy poradni-

Agnieszka Petka oraz Małgorzata Jędryczka.