MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI

KĄCIK WIEDZY - dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele » MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI

Jak zrozumieć młodego człowieka? Po czym poznać, że uczeń lub podopieczny  doświadcza czegoś trudnego? Jak go wspierać w codziennym rozwiązywaniu problemów? Jak zmienia się przeżywanie kryzysu na różnych etapach życia?

Jeśli szukają Państwo odpowiedzi na te i inne pytania- zapraszamy do zaglądania do tej zakładki w całości poświęconej nauczycielom oraz innym specjalistom pracującym z dziećmi i adolescentami.

 • DZIECKO W KRYZYSIE: JAK ROZPOZNAWAĆ? JAK ZAPOBIEGAĆ?

  Kryzys jest to stan psychiczny, w którym osoba spostrzega jakieś wydarzenie lub sytuację jako zbyt trudne do wytrzymania i jednocześnie przekraczające jej możliwości i mechanizmy radzenia sobie. Jest to okres dezorganizacji, załamania, nieudanych prób przezwyciężenia problemu, gwałtownych, trudnych emocji.

  A zatem kryzys powoduje poważne zmiany dysfunkcjonalne w podstawowych sferach psychicznego funkcjonowania człowieka – afektywnej, poznawczej, behawioralnej.

 • EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

  Październik jest miesiącem, w którym od wielu lat Europejskie oraz Polskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej, której celem jest przypomnienie, że wśród nas są uczniowie o specyficznych potrzebach edukacyjnych.

  Tegoroczny Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji odbędzie się w dniach od 4 do 10 października.

  Towarzyszy mu hasło „Jesteśmy różni- jesteśmy razem”.

  To dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, czym jest dysleksja. W tym roku do współpracy w ramach obchodów Tygodnia Świadomości Dysleksji w Bytomiu zaprosiliśmy Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną filia w Bytomiu oraz Przedszkole nr 31. Wspólnie przygotowaliśmy dla państwa szereg, mamy nadzieję, przydatnych materiałów. Od poniedziałku 4 października przez cały tydzień będziemy na naszych stronach internetowych poradni www.ppp.bytom.pl oraz biblioteki www.bytom.pbw.katowice.pl, jak również na naszych profilach FB będą zamieszczane filmiki dotyczące dysleksji, diagnozy i terapii. Dowiecie się z nich państwo, między innymi gdzie i kiedy zgłosić się na diagnozę, jak ona wygląda oraz co dysleksją nie jest, co ją wyklucza. Ponadto nasi specjaliści podpowiedzą, w jakiej literaturze szukać odpowiedzi na pytania dotyczące dysleksji, wskażą przykłady ćwiczeń, podzielą się swoją wiedzą, jak wspierać rozwój dziecka oraz doskonalić potrzebne w nauce czytania i pisania funkcje. W specjalnych zakładkach na naszych stronach internetowych znajdą się także artykuły, przykłady ćwiczeń, wskazówki dla rodziców oraz zestawy bibliograficzne. Wszystkie polecane pozycje książkowe można wypożyczyć w Bibliotece Pedagogicznej w Bytomiu.

  Zatem zapraszamy do śledzenia naszych stron, zaglądania na nasze profile FB i korzystania z zamieszczanych tam materiałów. Zachęcamy również szkoły i przedszkola do podejmowania własnych działań oraz dzielenia się doświadczeniami.

   

   

 • Masturbacja u małych dzieci, jak reagować

 • Niepełnosprawność

 • SCENARIUSZ ZAJĘĆ REINTEGRACYJNYCH

 • Teatr profilaktyczny

 • ZABAWY REINTEGRACYJNE - NA DOBRY KLIMAT W KLASIE