TEST UZALEŻNIENIA OD INTERNETU

SPRAWDŹ SIĘ SAM » TEST UZALEŻNIENIA OD INTERNETU

Test uzależnienia od Internetu (Internet Addiction Test)

wersja skrócona wg. Kimberly Young

Jeśli zastanawiasz czy się Ty sam lub ktoś z twoich bliskich lub innych znanych Ci osób nadużywa Internetu lub spędza w cyberprzestrzeni zbyt wiele czasu- zachęcamy do sprawdzenia siebie lub innych poprzez wypełnienie krótkiego testu diagnozującego wstępnie zaangażowanie w cyberświat oraz wiążące się nim ryzyko uzależnienia.  

 Oczywiście wypełnienie testu, nie zastąpi konsultacji u specjalisty, jednak może zachęcić do refleksji  nad własną aktywnością wirtualną bądź zmobilizować do spotkania z psychologiem, psychoterapeuta lub rozmowy z kimś bliskim.

  • Czy kiedykolwiek czułaś/eś́ się zaabsorbowany Internetem (myślałeś o tym, co robiłeś w Internecie poprzednio lub niecierpliwie oczekiwałaś/eś na następną sesję w sieci)?
  • Czy odczuwasz potrzebę korzystania z Internetu przez coraz dłuższy czas, aby uzyskać satysfakcję?
  • Czy wielokrotnie podejmowałaś/eś nieskuteczne starania, aby kontrolować, ograniczyć lub porzucić używanie Internetu?
  • Czy czujesz się zdenerwowana/y, markotny, przygnębiony, lub łatwo się irytujesz kiedy próbujesz ograniczyć lub porzucić korzystanie z Internetu?
  • Czy przebywasz w sieci dłużej niż pierwotnie zamierzałeś?
  • Czy naraziłaś/eś na szwank lub ryzykowałaś/eś utratę ważnego dla ciebie związku, pracy, możliwości kształcenia się lub perspektyw zawodowych z powodu Internetu?
  • Czy okłamywałaś/eś członków rodziny, terapeutę czy inne osoby, aby ukryć, jak bardzo jesteś zajęty Internetem?
  • Czy używasz Internetu jako sposobu ucieczki od problemów lub rozładowania złego nastroju (np. poczucia bezradności, winy, niepokoju, depresji)?

Za możliwością uzależnienia od Internetu przemawia pięć lub więcej odpowiedzi „tak” na następujące pytania (zaznaczenie 3 lub 4 odpowiedzi „tak” na powyższe pytania wskazuje na ryzyko uzależnienia).

Jeśli po wypełnieniu testu, sa sprawy, które Cię zaniepokoiły lub masz nadal pytania na które chciałabyś/ chciałbyś uzyskać odpowiedź- napisz do nas na porady@ppp.bytom.pl- napisz do nas, a na pewno twój list nie pozostanie bez odpowiedzi.

Opracowane na podstawie: K.Young (2017) Internet Addiction Test.